Testování dětí s návratem do škol je na místě. Jiná opatření zatím nutná nejsou, říká Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 8. 2021

Školy, které budou chtít v září otestovat svoje žáky pomocí PCR testů, to budou muset nahlásit do 18. srpna. Vyplývá to z informací, které ve věstníku uveřejnilo ministerstvo školství. Školy budou moci stejně jako před prázdninami na jeden test získat příspěvek 200 korun, peníze půjdou z Fondu solidarity EU. Vláda již dříve schválila, že se děti v prvních dnech po zahájení školního roku preventivně třikrát otestují antigenními testy, které zajistí stát. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) dává testování dětí smysl, protože nárůsty pozitivních případů jsou vidět už v tuto chvíli, uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Termíny testování jsou: 1. 9., pro prvňáčky 2. 9., a dále 6. a 9. 9. Následně se bude testování vyhodnocovat. Hlavním cílem testování ve školách má být podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) zajištění bezpečného poprázdninového návratu žáků k prezenčnímu vzdělávání a minimalizace rizika přenosu covidu-19.

Podle epidemiologa Romana Prymuly by situace s návratem žáků do škol měla být příznivá. "Bude záležet na celkové situaci, pokud bude takto příznivá a nedocházelo by k nárůstům, tak si myslím, že by nějaké velké problémy nenastávaly. Na druhou stranu tady vidíme nějaký nárůst a je otázkou, jak ta situace bude vypadat za 14 dnů, kdy dojde k masivnějšímu návratu školáků do lavic a z tohoto důvodu je, myslím si, testování zcela na místě. Jiná opatření zatím nutná nejsou," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Testování se vyhnou školáci, kteří mají za sebou dvě dávky vakcíny. Velký otazník ale byl kvůli tomu, jak to bude s dětmi, jejichž rodiče odmítnou, aby jejich potomek byl testován.

"My jsem se shodli s ministerstvem školství, že školní rok začne 1. září, jak začít má. A testování nebude bariérové opatření, tedy že pokud někdo nebude otestován, nebude vpuštěn k výuce. Bude ale nutné, aby takový jedinec měl respirátor, aby se nákaza nešířila," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz šéf rezortu zdravotnictví Adam Vojtěch s tím, že existuje zkušenost z loňského roku, kdy s návratem žáků do školních lavic se zvýšil počet pozitivních případů.

Vláda na testování žáků vyčlenila prostředky do výše 237 milionů korun, z toho 210 milionů na antigenní a 27 milionů na PCR testy. Výdaje škol na testování budou nejprve hrazeny z rozpočtu ministerstva školství, následně bude možné požádat o proplacení z Fondu solidarity.

Ministerstvo školství ve věstníku uvádí, že příspěvky z Fondu solidarity budou určeny pro školy, které ode dneška do 18. srpna do 12:00 oznámí, že budou na začátku září používat pro testování žáků PCR testy. Nahlásit to musí přes web ministerstva na sběr dat. O příspěvek mohou žádat i školy zřizované církvemi či náboženskými společnostmi.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.