Testování dětí ve školách může pokračovat. Jsou dva důvody, kdy by se k tomu přikročilo, míní imunolog

Škola - Ilustrační snímek
Škola – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 9. 2021

Zanedlouho uplyne už měsíc od zahájení nového školního roku, které provázela řada opatření a testování kvůli epidemii koronaviru. Přestože právě testy měly s druhým zářijovým týdnem skončit, zdá se, že kvůli rostoucímu počtu nakažených se zvažují další kola. Podle renomovaného profesora imunologie Václava Hořejšího (71) není epidemická situace natolik špatná, aby se muselo přistoupit k dalšímu testování, ale ke zhoršení za čas dojít může. "Pan ministr to myslel tak, že existují dva důvody, kdy by se k tomu přikročilo. V případě zhoršení epidemie nebo pokudy by se usoudilo, že by testování žáků ve školách mohlo být nějak nápomocné," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Testování žáků ve školách je podle mnoha odborníků zbytečné a ještě k tomu velmi nákladné. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se vyjádřil k tomu, zda by se testování dětí mohlo opakovat například na přelomu října a listopadu. Na konec října totiž připadají podzimní prázdniny a existuje větší riziko šíření viru.

"Chci počkat alespoň do konce září, abychom si řekli, jak se ta situace vyvíjí a podle toho rozhodneme. Bavili jsme se ale o tom, že plošné testování ve školách v tuto chvíli není nutné, zopakovli bychom ho během října listopadu. Řešíme, že by měla ještě dvě nebo tři kola proběhnout," vyjádřil se šéf rezortu zdravotnictví pro Blesk.cz.

Podle uznávaného profesora imunologie Václava Hořejšího se Česko zatím pohybuje v relativně dobrých číslech, ale opatrnost je po předchozích zkušenostech na místě.

"Epidemická situace v současné době dramatická určitě není, ale nevíme, jak to bude vypadat za měsíc nebo dva. Je to míněno tak, že jsou dva důvody, kdy by se k tomu přikročilo. Pokud by se situace zhoršovala nebo se usoudilo, že testování bude nějakým způsobem užitečné. Myslím si, že je velice rozumné, že se to zatím nekoná nějak často a vlastně vůbec není jasné, zda se testy ve školách budou opakovat v těch termínech, které uvedl ministr zdravotnictví," řekl Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se v posledních šesti týdnech vyjadřuje velmi optimisticky a pořád zastává názor, že je to skutečně oprávněné.

"Situaci považuji za dobrou a není možné hovořit o nějakém velkém šíření. Když porovnáme aktuální čísla s minulým nebo předminulým týdnem, tak jsou sice vyšší, ale ne nějak dramaticky. Zdá se mi, že dochází spíše ke stagnaci a moc mě to nepřekvapuje, protože populace je »promořená« očkováním, ale hodně lidí to onemocnění také prodělalo," dodal renomovaný imunolog z Akademie věd ČR pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.