Testování očkovaných: Vakcína nechrání proti dalšímu přenosu. Jsou případy, které by měl hradit stát, říká Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 11. 2021

Na jaře loňského roku propukla první vlna epidemie koronaviru v Česku a v současné době je na řadě již pátá. Nárůsty nakažených se dostaly během úterního dne k hranici 15 000 a epidemická situace je podle odborníků velmi vážná. Epidemiolog Roman Prymula (57) je názoru, že i očkovaní lidé by se měli nechat testovat a stát by jim to v některých případech měl hradit. "Konkrétně ve školství by se i očkování měli testovat. Vakcína bohužel nechrání proti dalšímu přenosu, tak už je to víceméně role státu, který by tady měl působit," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Některé nemocnice v Česku jsou s ohledem na rostoucí počet nakažených koronavirem nuceny odkládat některé zákroky a operace. Na standardních odděleních se zřizují také lůžka pro covidové pacienty – zatím muselo být hospitalizováno kvůli onemocnění covid-19 téměř 3 300 nemocných a 491 zůstává ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče (JIP).

Velkým tématem je samozřejmě očkování, ale mimo jiné i testování těch, kteří si nechali aplikovat vakcínu proti koronaviru. Podíl očkovaných je přitom podle statistik ministerstva zdravotnictví a Centrálního řídícího týmu COVID-19 (CŘT) necelých 60 procent, posilující třetí dávku pak dostalo 4,2 procenta vakcinovaných osob.

Podle bývalého ministra zdravotnictví a uznávaného epidemiologa Romana Prymuly jsou oblasti, kde by měl stát zastoupit svou funkci a hradit testy přesto, že od pondělí 1. listopadu platí podle nových nařízení vlády, že testy už nejsou standardně hrazeny státem. Nicméně jsou výjimečné případy, ke kterým by se mělo přihlížet.

"Konkrétně ve školství by se i očkování měli testovat, a teď mluvím o personálu. Totéž se týká zařízení sociální péče. V těchto případech by to měl jednoznačně hradit stát, protože ti lidé pro sebe udělali maximum, nechali se očkovat, ale protože vakcína bohužel nechrání proti dalšímu přenosu, tak už je to víceméně role státu, který by tady měl působit a hradit jim testování, aby už nedocházelo k dalšímu šíření," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.


V rámci sociálních služeb je aktuálně plně očkováno 135 629 pracovníků, pedagogů pak 152 980 a ostatních pracovníků ve školství 34 652. Nejvíce vakcinovaných zaměstnanců je pak zařazeno ve skupině zdravotníků, kde má plné očkování celkem 341 734 lidí, jak uvádí data ministerstva zdravotnictví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.