Reklama:

Testy budou dál zdarma, otočilo ministerstvo. Pokud by se měly jednou platit, považuji to za diskriminaci, říká právník

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 8. 2021

Testy odhalující covid zůstanou pro všechny občany dál hrazené ze zdravotního pojištění. Ministerstvo zdravotnictví po intervenci premiéra Andreje Babiše (66) vycouvalo ze svého původního návrhu, který počítal s tím, že od 1. 9. si lidé budou muset testy platit ze své kapsy. "Pokud by tady do budoucna měl vzniknout systém, že se člověk bude muset prokazovat testem placeným z vlastních peněz, tak to považujeme za bezprecedentní diskriminaci, kterou budeme napadat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz právník Tomáš Nielsen, který přístup ministerstva a vlády dlouhodobě kritizuje.

Reklama:

Testy odhalující covid-19 zůstanou nadále hrazené ze zdravotního pojištění, po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle informací webu Seznam Zprávy na testy zdarma výrazně tlačil premiér Andrej Babiš (66). Pro hnutí ANO jsou testy zdarma výhodné i z hlediska předvolebního boje.

"Je zjevné, že zrušení testů zdarma či jejich omezení na velmi úzkou skupinu lidí není zrovna populární. Z hlediska ANO dává smysl to zdržet alespoň do voleb. Testování jako takové při nevysoké proočkovanosti je nástrojem, který může brzdit nové rozeběhnutí pandemie. Dává to tedy smysl i z hlediska medicínského. Přestat testovat ve chvíli, kdy máme asi 40 procent populace neproočkované, je rizikové. Sousední Rakousko hodlá testovat dál zdarma a nemá v úmyslu s tím přestat," řekl v pondělí pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.

Reklama:

Občané v současné době mají z veřejného zdravotního pojištění hrazeny měsíčně dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy. Tato frekvence zůstane zachována i v září.

Právník Tomáš Nielsen ještě před pondělním rozhodnutím ministerstva upozornil na to, že pokud by testy hrazené z pojištění měly skončit, bude to platforma Zdravé fórum napadat.

"Pokud bude vytvořen systém, že pokud bude člověk očkován, nebo bude prokazovat, že prodělal nemoc, nebo bude muset platit z vlastních peněz testování, tak to považujeme za bezprecedentní diskriminaci, kterou budeme právně napadat. Týká se to studentů vysokých škol, týká se to běžných lidí a přístupu ke službám... Pokud by to mělo nastat, tak bych to označil za vyděračskou taktiku, která má lidi donutit k očkování," řekl Tomáš Nielsen pro ŽivotvČesku.cz. Podle pondělního rozhodnutí vlády ale testy zdarma budou možné po celé září.

Vláda také prodloužila prominutí daně z přidané hodnoty (DPH) u respirátorů o další dva měsíce do konce října. Informovala o tom ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Respirátory jsou povinné například v hromadné dopravě a vnitřních prostorách. Dočasné zrušení 21% daně vláda zavedla na začátku února a původně mělo platit dva měsíce. Ke snížení nebo zrušení DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzývali už dříve vládu výrobci respirátorů. Ministryně Schillerová opakovaně apelovala na výrobce a prodejce, aby zrušení daně promítli do ceny těchto ochranných prostředků. Někteří prodejci následně cenu upravili.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: