Testy před návštěvou kadeřnice či hospody nemají být hrazeny z veřejného pojištění, říká Milan Kubek

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 5. 2021

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (66) oznámil, že vláda uvažuje o tom, že by antigenní testy na covid-19 už nebyly zdarma každé tři dny jako nyní, ale méně často. Prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) nechápe, proč by testy před využitím služeb měly být hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. "Nemyslím si, že by veřejné zdravotní pojištění mělo někomu hradit test pro to, aby mohl jít k holiči či do restaurace. Česká lékařská komora navrhuje, aby se utvořil státní fond k boji proti covidu," uvedl Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Ministr zdravotnictví oznámil, že v létě by antigenní testy na covid-19 už nebyly zdarma každé tři dny jako nyní, ale méně často. To vyvolalo reakci u živnostníků i jejich klientů. Lidé z velké části odmítají, že by si testy před návštěvou kadeřnice či kosmetičky měli hradit ze svého.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek s ministerstvem zdravotnictví souhlasí v tom, že není třeba testy lidem hradit z veřejného zdravotního pojištění.

"Předně je třeba si uvědomit, že antigenní testy jsou nouzové řešení, pokud se provádí jako samotesty, tak ta kvalita je velmi nízká. Budoucnost je v PCR testech, které jsou přesnější a citlivější a v odůvodněných případech umožní sekvenaci vzorků, což vede k odhalení nebezpečné mutace virů. Také je třeba upřednostňovat očkování, motivovat lidi, aby se nechávali očkovat. Také si nemyslím, že by veřejné zdravotní pojištění mělo někomu hradit test pro to, aby mohl jít k holiči či do restaurace. Česká lékařská komora navrhuje, aby se utvořil státní fond k boji proti covidu, aby tedy testy, které nemají jasnou medicínskou indikaci, se hradily z tohoto fondu. Je levnější hradit testy, než vyplácet podpory pro živnostníky, je lepší umožnit lidem pracovat a raději hradit testy. Nejde mi ale na rozum, proč testy mají být hrazeny z veřejného zdravotního pojištění," uvedl Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Část živnostníků ale naznačila, že pokud nebudou mít lidé antigenní či PCR testy hrazené, začne docházet k obcházení nařízení.

"Řada lidí testy už nyní nedodržuje. Kadeřnictví se už teď přesouvá do šedé zóny. Kamenná kadeřnictví zkrachují, lidé tam chodit nebudou. Všichni zaměstnanci budou chodit za klienty domů. Nic se nevyřešilo, nic se nedá kontrolovat, je to další nesmysl vlády Andreje Babiše," uvedl pro ŽivotvČesku.cz podnikatel Jiří Janeček, který vlastní restauraci a po svých hostech testy nevyžaduje.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.