Testy před vstupem na koupaliště budou dál nutné. Kdo je očkovaný, test nepotřebuje, připomněl Adam Vojtěch

Koupaliště - ilustrační foto
Koupaliště – ilustrační foto
Foto: Jitka Pecharová / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 6. 2021

V České republice se podařilo dostat epidemii pod kontrolu, dál ale panuje obava ze zavlečení nových variant koronaviru, jako je například indická či brazilská mutace. Ministerstvo zdravotnictví nepočítá s tím, že zruší povinnost prokazovat bezinfekčnost před vstupem do bazénu či na koupaliště. "Prokazování chceme ponechat dál v systému OTN - to znamená očkování, test nebo prodělání nemoci," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

V České republice dál ubývá nových případů nemoci covid-19. V pátek testy odhalily 147 nakažených, o 32 méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných klesl před víkendem pod stovku. Na 100.000 obyvatel připadá za týden devět nakažených, stejně jako předchozí den. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie zůstává na hodnotě 0,66. Celkem už bylo v Česku od začátku očkování loni v prosinci podáno téměř 7,14 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno je zhruba 2,48 milionu lidí, aspoň jednu dávku vakcíny proti covidu má přes 4,6 milionu Čechů.

Letní sezóna je v plném proudu a řada lidí se ptá, zda během léta padne nutnost prokazovat dál bezinfekčnost před vstupem do bazénu či na koupaliště. Ministr zdravotnictví to odmítá. "Prokazování chceme dál ponechat v systému OTN - to znamená očkování, test nebo prodělání nemoci. Očkovaný test nepotřebuje, uznává se očkování už po první dávce," sdělil Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz s tím, že jak poroste počet očkovaných, tak bude klesat počet lidí, kteří se budou potřebovat prokazovat testy.

Vláda v pondělí rozhodla, že díky příznivému vývoji epidemické situace povolí bazénům, koupalištím, wellness centrům a solným jeskyním naplnit od 1. července kapacitu na 75 procent. Momentálně platí limit 50 procent.

Kdo nemoc neprodělal či není očkován, musí se dál prokazovat testem. Podle předsedy představenstva Asociace bazénů a saun České republiky Pavla Košnara to představuje pro řadu lidí finanční problém. "Antigenní test má platnost 72 hodin a lze udělat bezplatně čtyři testy, což znamená, že v jednom měsíci se děti, ale i dospělí pomocí těchto testů dostanou do uvedených provozů pouze 12 dní. Další testování by si museli uhradit. To navýší náklady na pobyt v bazénech, na koupalištích, v saunách a wellness," řekl Pavel Košnar.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.