Reklama:

Testy ze slin žáky do škol nevrátí. Je to slepá cesta kvůli chybovosti, musíme očkovat učitele, říká lékař

Ilustrační snímek - 2. základní škola - Škola Propojení Sedlčany
Ilustrační snímek – 2. základní škola – Škola Propojení Sedlčany
Foto: Archiv 2. základní škola - Škola Propojení Sedlčany
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 2. 2021

Lékař Radek Mounajjed (49) z iniciativy Lékaři pomáhají Česku popsal, proč je zklamán tím, jak dopadlo testování žáků na sedlčanské základní škole, které provedla jeho kolegyně Laura Roden. Pokusili se najít test, který by byl přesný a zároveň citlivý k dětem. "Testy ze slin vykazovaly velkou chybovost, ty testy jsou málo citlivé. Plivací testy, které jsme použili v Sedlčanech první den testování, považuji za slepou cestu," uvedl Radek Mounajjed pro ŽivotvČesku.cz s tím, že hledání způsobu, jak vrátit žáky do škol, pokračuje.

Reklama:

Lékaři se rozhodli, že v Sedlčanech na základní škole udělají experiment, který by děti mohl vrátit zpět do tříd. Odběr musel být šetrný k dětem, ale test musí být zároveň přesný. První podmínka byla splněna. Lékařka Laura Roden první den testování odebírala sliny neinvazivní metodou tak, že děti plivaly do speciálního trychtýře.

Reklama:

Bylo testováno 67 dětí a antigenní testy ukazovaly, že 7 dětí by mohlo být pozitivních na koronavirus. Tyto děti šly pak na konfirmační PCR test, ten ale podezření nepotvrdil, děti nakažené nejsou. Ve čtvrtek byly dětem sliny odebírány přes speciální houbičku, tady lékaři na konformaci přes PCR zatím čekají.

Koordinator projektu Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed vysvětlil, proč testy ze slin po sedlčanské zkušenosti považuje za slepou cestu.

"Naše iniciativa se snaží najít vhodný test. My jsme zvyklí na klasický antigenní test pomocí výtěru z orofaryngu (oblastní horního hltanu) a nasofaryngu (nosohltanu), tyto testy fungují skvěle. Ale u testů ze slin jsme zklamaní, nemá to ten efekt, který jsme očekávali," uvedl Radek Mounajjed pro ŽivotvČesku.cz.

Po odebrání slin se zdálo, že 7 dětí ze Sedlčan má koronavirus, ale konfirmace přes PCR testy to nepotvrdila. Proč je tu rozpor?

My s těmi antigenními testy ze slin nemáme zatím zkušenosti. Když test používáte, tak se musíte naučit, jak se odečítá a jak se chová. Není to tak, že uděláte první tři testy a najednou jste v nich expert a jde vám to dobře. S těmi klasickými antigenními testy jsme se učili v podstatě celý podzim. Na naší klinice je třeba používáme pravidelně, tedy klasický výtěr, a nemáme jediný falešný výsledek, vše je opravdu konfirmováno PCR, ty testy mě ještě nezradily. Problém u těch testů je ten, že se to chová jinak. Musíme se naučit ty testy odečítat a pomocí konfirmace zjistit, jak vypadá negativní test a jak pozitivní.

Ty testy jsou málo citlivé. Ty plivací testy, které jsme použili v Sedlčanech první den testování, považuji za slepou cestu. Dnes (čtvrtek) se zkoušely ve škole testy se speciální houbičkou, která se aplikuje na jazyk. Tam máme jedno podezření na pozitivitu, ale nemáme to ještě konfirmované. Tam je problém, že si myslíme, že když se to zacvakne do lahvičky, že z toho odstříkává ta slina, takže pro pedagogický personál by to mohlo být rizikové.

Po zkušenosti v Sedlčanech to tedy vypadá, že cesta přes sliny nepovede?

Já jsme sice velkým zastáncem antigenních testů, ale myslím si, že ve školách to nebude fungovat. Tam budou vhodnější PCR testy. Ale i ty PCR testy, kterou nejsou založené na stěru, nebudou tak citlivé. Když vezmete třeba kloktací test nebo test jemnou houbičkou, tak ta citlivost nebude tak vysoká jako u toho stěru. Docházím k závěru, že tyto alternativní odběry budou mít velkou chybovost. Sice PCR testy budou daleko lepší než antigenní testy, o tom není žádná diskuze. Ale jestli všichni spoléháme, že se díky alternativním testům vrátíme k normálnímu životu ve školách, tak o tom pochybuji.

Jak tedy vrátit české děti do škol?

Já si myslím, že prioritou by mělo být proočkovat pedagogy, co nejrychleji to jde a testovat rodiče, než trápit děti výtěry.

Antigenní testy jsou tedy pro školy slepou cestou?

Když to shrnu, tak chci říct, že ty antigenní testy mají svůj význam, ale jen s klasickým odběrem z orofaryngu a nosohltanu. Je potřeba říct, že na trhu jsou laciné antigenní testy, které dělají šílenou paseku ve výsledcích. Zatím nemáme dobrou zkušenost s antigenními testy ze slin a dalších alternativních odběrů. Také apelujeme na ministerstvo zdravotnictví, aby pojišťovny proplácely jen testy s vyšší citlivostí. Dnes se proplácí testy s citlivostí nad 90 procent, chceme ale, aby se proplácely testy s citlivostí nad 96 procent. Také je nutné říct, že není antigenní test jako antigenní test, to je další tragédie, která se tady děje. Pojišťovna proplácí bohužel nekvalitní testy. Opakuji, že žádáme po ministerstvu, aby pojišťovny proplácely jen testy s vyšší citlivostí minimálně 96 procent.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: