Těžké případy průběhu covidu jsou na rekordu, otevření obchodů je čím dál více nejisté

Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný
Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný
Foto: Profimedia.cz
Publikováno: 18. 2. 2021

Intenzivní péči nyní v ČR potřebuje rekordní počet pacientů s nemocí covid-19. Epidemie sílí, druhý den po sobě přibylo víc než 10.000 nakažených. Vládu i tak čeká v pátek jednání o otevření obchodů od pondělí. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) na to ale není v kabinetu jednotný názor. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) dnes zdůraznil, že otevření obchodů není možné, pokud je návrat žáků do škol od března skutečnou prioritou. Vláda se s opozicí shodla na znění pandemického zákona, Sněmovna ho už schválila. Poslanci se zabývají také novelou rozpočtu, čeká je jednání o zkrácení nouzového stavu.

O případném otevření obchodů bude vláda rozhodovat v pátek ráno. Podle Babiše i vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) rozvolňování v aktuálním stavu epidemie není dobrý nápad, premiér si vyslechne návrhy ostatních ministrů. Epidemiolog Roman Prymula by při nynější epidemické situaci byl pro tvrdé restrikce na dva až tři týdny a teprve poté by se mělo začít uvolňovat. Navrhne to Babišovi, nicméně je to politické rozhodnutí a mělo by mít i podporu opozice.

Plaga uvedl, že otevření obchodů a další změny nejsou možné, pokud je návrat žáků do škol skutečnou prioritou. Zvýšení sociálních kontaktů při návratu do škol musí být podle něj vyváženo povinným testováním ve výrobních firmách a maximálním využíváním práce z domova. Podle ministra by se učitelé mohli přednostně očkovat proti covidu-19 od března.

Průzkum Hospodářské komory ukázal, že pokud budou nadále platit nynější zákazy, pětina živnostníků a podniků neudrží své podnikání už déle než měsíc. Dalších až 40 procent podniků z nejpostiženějších sektorů zřejmě zamíří do insolvence do tří měsíců.

Vláda s opozicí dnes našly shodu na znění pandemického zákona. Kabinet do předlohy zahrnul i řešení odškodňování živnostníků a firem zasažených protikoronavirovými opatřeními. Na náhradu škody podle pandemického zákona by měl být nárok od 1. března do konce platnosti předpisu, řekl po jednání s opozičními stranami Babiš. Žádosti, na jejichž předložení by měli poškození podnikatelé dostat roční lhůtu, bude přijímat ministerstvo financí. Na vyjádření by měl úřad dostat šest měsíců.

Podle pandemického zákona, který už Sněmovna zrychleně schválila, ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice dostanou pravomoci vydávat širší restrikce proti covidu-19. Výslovně budou moci omezovat například obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně. Nebude tak nutný nouzový stav.

Omezením délky nynějšího nouzového stavu se dnes Sněmovna bude zabývat na návrh opozice. SPD požaduje jeho okamžité zrušení pro neústavnost jeho vyhlášení. ODS chce platnost nouzového stavu omezit účinností chystaného pandemického zákona. Podle Pirátů by platnost nouzového stavu měla být omezena konkrétním datem. Senátoři v pátek předloží Ústavnímu soudu návrh na zrušení obnoveného nouzového stavu vládou. Aktuálně platí do konce února.

Zrychleně ve stavu legislativní nouze Sněmovna projednává novelu státního rozpočtu na letošní rok, s případnými pozměňovacími návrhy tak může být schválena už dnes. Vláda navrhuje zvýšit schodek ze 320 na 500 miliard korun. SPD chce z novely celé zvýšení schodku vypustit. Lidovci požadují při projednávání přesunout pět miliard korun na armádu a přidat tři miliardy na odměny pracovníkům v sociálních službách.

Laboratoře v Česku ve středu odhalily přes 10.800 případů nákazy. Je to druhý den v řadě víc než 10.000 a o 1300 víc než před týdnem. Nemocnice jsou na hraně svých kapacit. Je v nich téměř 6200 pacientů s koronavirem, z nich 1227 bylo ve středu ve vážném stavu. Je to nejvíc od začátku epidemie. Na jednotkách JIP a ARO je aktuálně volných 14 procent všech lůžek, z toho pro covidové pacienty jich zbývá 148. Další volné kapacity jsou ještě na takzvaných reprofilizovaných lůžkách, tedy těch, která byla původně určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti. Podle šéfa zdravotnických statistiků Ladislava Duška hrozí vyčerpání kapacit intenzivní péče v osmi ze 14 krajů.

O pomoc deseti vojáků požádala kvůli narůstajícímu počtu pacientů s covidem-19 ve vážném stavu Nemocnice Havlíčkův Brod. Ministerstvo zdravotnictví popřelo informace ředitele slánské nemocnice Štěpána Votočka, že se chystá nařízení, podle nějž se každá nemocnice musí o všechny přivezené pacienty postarat, protože všechna zařízení jsou na tom stejně. "Veškerým požadavkům k překladu pacientů, které dosud krajští koordinátoři vznesli na Národní dispečink lůžkové péče, bylo vyhověno," uvedla mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Dál ale klesá, i když pomaleji než dřív, počet aktuálně nakažených zdravotníků.

Nejhorší epidemická situace je nyní na Tachovsku, kde za uplynulých sedm dní evidují 1044 nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel. Následuje Sokolovsko, mírně se zlepšila situace na Trutnovsku a Chebsku. V okresech Cheb, Sokolov a Trutnov platí od minulého pátku přísné omezení volného pohybu, o uzavření Tachovska se také uvažovalo. Počet lidí s covidem roste ale také v Pardubickém kraji, ve středu tam laboratoře zjistily druhý nejvyšší počet za celou dobu epidemie.

Vláda Petra Fialy (57) smetla minulou středu ze stolu vyhlášku o povinném očkování pro lid...

Od 27. prosince, kdy v Česku začalo proti novému koronaviru očkovat, dostalo obě potřebné dávky vakcíny 189.776 lidí. Zdravotníci dosud aplikovali přes 500.600 dávek. Výrobci podle dostupných údajů dodali do Česka zatím přes 667.000 dávek vakcín, využity byly tedy asi tři čtvrtiny z nich. Česko má objednané vakcíny asi pro 11 milionů lidí. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dosud eviduje pět hlášení o úmrtí lidí, která mohla souviset s očkováním proti covidu, za týden počet vzrostl o čtyři. Uzavřené okresy Cheb, Sokolov a Trutnov zatím nedostanou vyšší příděl vakcín, o který žádaly. Vzhledem k nedostatku vakcín by se dodávky musely vzít z jiných krajů, uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu