TikTok za 500 000 Kč není vládní kampaň. Myslím, že je to iniciativa lidí kolem premiéra, říká Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Michal Protivansky / CNC / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 1. 2021

Vláda vstoupila na sociální síť TikTok a první video ze Strakovy akademie vyvolalo řadu emocí. O propagaci se starají tiktokeři Anna Šulcová a Jakub Gulab a na projekt byla uvolněna částka 500 000 korun. "Můžeme si klást otázku, zda je to dost či málo. Ale nedělal bych z toho hon na čarodějnice," uvedl k TikToku místopředseda vlády Jan Hamáček (42) s tím, že nápad zřejmě přišel z okolí premiéra.

Úřad vlády najal influencery a tiktokery Annu Šulcovou a Jakuba Gulaba, aby pomohli s kampaní kolem očkování na covid-19. Série videí se má objevit nejen na TikToku, ale také na Instagramu, YouTube či Twitteru. Na nákup reklamního prostoru bylo uvolněno 500 tisíc korun. Samotní influenceři podle Úřadu vlády pracují bez nároku na honorář.

První video, ve kterém tiktokeři ukazují, která okna v Strakově akademii má pan premiér, vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti. Někteří kritizují cenu, další řeší úroveň a kvalitu videa, objevuje se kritika čínské sítě TikTok, další odhadují, že video vypadá jako kamínek v mozaice předvolební kampaně.

Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček vyloučil, že by vláda vznik videa schválila. "Já se přiznám, že o tom nic nevím, protože to se na vládě nikdy neprojednávalo. To není věc schválená vládou, předpokládám, že je to iniciativa Úřadu vlády či okolí pana premiéra. To není rozhodně vládní kampaň, protože vláda nic takového neschválila," uvedl Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz.

V dalších výstupech by se měli objevit epidemiolog Petr Smejkal, imunolog Zdeněk Hel, viroložka Ruth Tachezy, bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula i současný ministr Jan Blatný. Smlouvu mezi influencerem Jakubem Gulabou a Úřadem vlády podepsal šéf komunikace Vladimír Vořechovský, který dříve působil jako mluvčí hnutí ANO.

Jan Hamáček celou kauzu považuje za zbytečně vyostřenou a připomíná, že vládě bylo v minulosti opakovaně vyčítáno, že málo komunikuje s veřejností.

"Když pominu, že jsme to na vládě neprojednávali, což bychom asi měli, tak si kladu otázku, co se tedy chce. Celou dobu nám bylo vyčítáno, že vláda nemá žádnou kampaň, že nekomunikuje. Ve chvíli, kdy se spustí nějaká komunikace, která je zaměřená na nějakou cílovou skupinu, tak je to také špatně. Možná by se tedy mělo říct, že když to dělá Dominik Feri, tak je to v pořádku a když to dělá vláda, tak je to špatně. Přijde mi to jako bouře ve sklenici vody. Můžeme si klást otázku, zda 500 000 korun je dost či málo, zda je platforma TikTok správná, když tam senioři moc nejsou... Otázky tady jsou, ale nedělal bych z toho hon na čarodějnice," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček.

Volby do Poslanecké sněmovny se nezadržitelně blíží a už za necelý měsíc Češi rozhodnou o ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu