Tisíce seniorů stále není naočkováno. Nikdo jim nepomůže, říká Milan Kubek. Popsal, jak situaci řešit

Profimedia
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 7. 5. 2021

Epidemická situace v Česku začíná vypadat výrazně lépe a zdá se, že koronavirus je na ústupu. Odborníci to přikládají nejen teplejšímu počasí, které v boji s virem pomáhá, ale především očkování vakcínami proti covidu-19. Prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) však v souvislosti s ním vidí problém, který je spojen hned s několika věcmi. Zásadní je pro něj to, že není stále proočkována spousta seniorů z rizikových skupin. "Fakt, že se nám tisíce seniorů nepřihlásily, není známkou, že by se třeba nechtěly očkovat, ale toho, že jim nikdo nepomůže. Nejsou schopni se nikam přihlásit, protože buď neumí s počítačem, nebo špatně vidí, špatně slyší nebo si špatně pamatují a řada lidí nemá nikoho, kdo by se o ně postaral," uvedl šéf ČLK pro ŽivotvČesku.cz.

Očkování se stalo hlavní »zbraní« v boji s epidemií koronaviru a ministerstvo zdravotnictví uvádí ve svých statistikách 3 499 888 vykázaných očkovaných osob. Přesto se zdá jako problém skutečnost, že nejsou stále proočkovaní nejstarší lidé z rizikových skupin.

"Prioritou je naočkovat všechny. Musíme mít naočkováno co nejvíce lidí. Internetový objednávkový systém pro seniory – u něj bylo od začátku jasné, že vzniknou problémy, protože ti senioři jsou nejméně počítačově gramotnou skupinou obyvatel. Takže fakt, že se nám tisíce seniorů nepřihlásily, není známkou, že by se třeba nechtěly očkovat, ale toho, že jim nikdo nepomůže. Nejsou schopni se nikam přihlásit, protože buď neumí s počítačem, nebo špatně vidí, špatně slyší nebo si špatně pamatují a řada lidí nemá nikoho, kdo by se o ně postaral," řekl Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že měl řešení, jak v tomto ohledu pomoci, ale setkal se s nezájmem ze strany ministerstva.

"Mrzí mě, že se nepodařilo prosadit projekt, nebo řekněme nápad, který jsem předložil ministerstvu s názvem »Přivez seniora, dostaneš vakcínu«. Aby kdokoli, kdo se postará o osobu v seniorním věku a pomůže jí s očkováním, dopraví ji do očkovacího centra, měl zároveň sám pro sebe nárok na vakcínu. Ministerstvo o to bohužel nemělo zájem," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory, který už od první vlny epidemie koronaviru na jaře apeluje na společnost ohledně dodržování vládních nařízení a bezpečnostních pravidel.

"Ukazuje se, že při nedostatku očkovacích látek od firmy AstraZeneca a Johnson & Johnson, toto praktičtí lékaři nejsou schopni zajistit, protože nemají čím očkovat. Asi by stálo za to seniory dostat hlavně do očkovacích center, ale řadě z nich musí někdo pomoct. Oni sami to nezvládnou. Nejhorší by bylo, kdyby se vakcíny někde válely. Potřebujeme očkovat, protože máme v dané chvíli minimálně měsíc zpoždění a je jasné, že splnit plán očkování do léta už asi nestihneme," dodal Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Epidemie koronaviru v uplynulém týdnu v Česku výrazně zrychlila. Laboratoře odhalily 5680 ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu