Reklama:

To, co se změnilo po nástupu premiéra do jednání s lékaři, není "nic moc", říká Roman Prymula

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 12. 2023

Komentář: Na nepřipravenost a amatérismus, s jakými přistupuje vláda Petra Fialy (ODS) i k dalším problémům, ukazuje vyjednávání ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) a následně premiéra Petra Fialy (ODS) s lékaři podle politologa Lukáše Valeše. Uvedl, že problém s omezením přesčasů v nemocnicích hasí vláda pět minut před dvanáctou, přičemž pochybnosti o technickém naplnění čtvrteční dohody naznačují, že jednání ještě neskončilo. Pro ŽivotvČesku.cz situaci okomentoval bývalý šéf zdravotnictví Roman Prymula, který si není jistý, jak bude naplnění dohody technicky realizovatelné.

Reklama:

Podle Valeše si koalice Spolu, STAN a Pirátů okopává vlastní kotníky, když celá záležitost vznikla při přípravě novely zákoníku práce ministerstva práce a sociálních věcí, které vede šéf lidovců Marian Jurečka. Valeš si nicméně nemyslí, že premiér Válka odvolá, a to kvůli tomu, že by přiznal chyby, i kvůli stranickému postu Válka, který se nedávno stal prvním místopředsedou TOP 09.

Podle politologa Pavla Šaradína premiér čtvrtečním jednáním s lékaři poukázal na Válkovy limity. "Což ministra staví do nelichotivého světla. V každém případě je to oslabení TOP 09, ne nějaké velké, ale symbolické určitě," sdělil.

Reklama:

Další politologové se k záležitosti odmítli vyjádřit s tím, že ještě není jasné, jak jednání s lékaři skončí. Podle Valeše měl být Válek odvolán, když v jednáních neuspěl. Vláda, potažmo premiér, ale stále vytváří dojem, že vše řeší dobře, takže přiznání, že někdo udělal chybu, je vyloučené, míní.

Pro ŽivotvČesku.cz věc okomentoval bývalý šéf resortu zdravotnictví Roman Prymula, který má ohledně dohody Fialy se zástupci mladých lékařů názor, že splnit dohodu bude náročné. K tomu, zda Fiala »ztrapnil« Válka, byl zdrženlivější.

"Je to těžké posuzovat z dálky, může v tom hrát roli »nějaká politika«. Pravdou je, že to, co se změnilo po nástupu premiéra do jednání s lékaři, tak není »nic moc«, protože došlo k navýšení o přibližně 15 procent. Lékaři sice dostali nějaké záruky, ale je to paradoxně nejslabší bod dohody, protože řada odborníků poukazuje na to, že tímto způsobem poskytnout záruky nelze," uvedl pro ŽivotvČesku.cz exministr a zkušený epidemiolog.

"Dovedu si představit, že peníze se někde dají sehnat, ale zajistit, aby je dostal každý »článek«, je podle mě nerealizovatelné," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Lékaři na podporu svých požadavků na vyšší platy a omezení přesčasové práce odmítali od prosince nastoupit do přesčasových služeb v nemocnicích po celé ČR. Zatímco požadované změny zákoníku práce ohledně maximálního počtu hodin dobrovolných přesčasů a možnosti 24hodinového pobytu na pracovišti se při jednáních se zástupci ministerstev práce a zdravotnictví vyřešily, neshoda zůstávala v otázce zvýšení platů a mezd. Ve čtvrtek po několika kolech jednání s Válkem se lékaři sešli s premiérem a ten jim slíbil zvýšit peníze určené na platy o 9,8 miliardy korun z veřejného zdravotního pojištění.

Lékaři zatím většinou výpovědi z přesčasové práce, které podali od prosince, nestáhli. Dohodu sice vítají, ale čekají na její písemné potvrzení. Provoz některých nemocnic tak je od dnešního dne omezený, nemělo by to ale být výrazné. Omezení se týkají zejména dlouhodobě plánované péče.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: