To je strana šibalů, celý ten STAN. Je otázka, kam až povedou ty nitky, říká o obvinění náměstka pražského primátora Jiří Paroubek. Ukázal prstem na ministra školství

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Michal Brož, ČTK | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 16. 6. 2022

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve středu kvůli hospodaření pražského dopravního podniku (DPP) 11 lidí. Je mezi nimi i Petr Hlubuček (48) ze STAN, který rezignoval na funkci náměstka pražského primátora, člena Rady hlavního města Prahy a člena dozorčí rady Pražských služeb. Bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek (69) situaci pro ŽivotvČesku.cz i na své poměry nebývale ironicky okomentoval.

Dvě jména jsou nejčastěji uváděna v souvislosti se středečním zásahem policie na desítkách míst včetně pražského magistrátu a dopravního podniku. Jde o podnikatele Michala Redla a dnes již bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka. Oba jsou podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině, Redl čelí i podezření z nedovoleného nakládání s omamnými a psychotropními látkami.

Už ve středu Hlubuček po výzvě vedení strany rezignoval na všechny stranické funkce, a to včetně pozice na kandidátce STAN pro podzimní volby do zastupitelstva, kde figuroval na třetím místě. Hnutí STAN mu také pozastavilo členství. Hlubuček se následně vzdal také členství v dozorčí radě DPP i funkce náměstka pražského primátora, sdělila mluvčí pražského hnutí STAN Šárka Kuželová.

Bývalý premiér Jiří Paroubek se kvůli kauze do hnutí STAN velmi ironicky »opřel«. "To je strana šibalů, celý ten STAN, mají průsery jeden za druhým, je to něco neuvěřitelného. To jsou chlapi šikovní a je otázka, kam až povedou ty nitky," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Hlubuček v tiskové zprávě uvedl, že se rozhodl rezignovat poté, co se jeho setrvání ve funkci stalo zástupným tématem některých členů zastupitelstva hlavního města pro nedůvodnou politickou kritiku hnutí Starostové a nezávislí.

Policie se při razii podle informací idnes.cz zaměřila i na dalšího politika tohoto vládního hnutí. Má jít o ministra školství Petra Gazdíka (47), přičemž detektivové údajně při domovních prohlídkách hledali i materiály, které se Gazdíka týkají. Ministr reagoval tím, že si není vědom žádných pochybení a je případně připravený poskytnout vyšetřovatelům veškerou součinnost.

"Je potřeba, aby policie ty věci rychle vyšetřila a abychom se dozvěděli, jestli do toho pan ministr školství není skutečně namočen," reagoval pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek.

Podle obhájce Petra Hlubučka není možné publikovat detaily z usnesení o zahájení trestního stíhání. "Takový postup by mohl mařit probíhající trestní řízení. Jsem však klientem zmocněn uvést, že popis jednání klienta obsažený v usnesení o zahájení trestního stíhání se skutečně diametrálně liší od toho, jak je klient a jeho role v kauze DP na základě informací uniklých od médií veřejně prezentována. Lze tedy jen apelovat, aby i v případě Ing. Hlubučka jako osoby veřejného zájmu byl respektován princip presumpce neviny," uvedl advokát Lukáš Trojan.

Původně jedenáctičlenná rada hlavního města má tak po Hlubučkově rezignaci deset členů. Ze zákona musí mít minimálně šest členů, aby mohla fungovat. Hlubučkovy kompetence si mezi sebou zatím rozdělili primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a jeho náměstek Petr Hlaváček (za TOP 09). Hřib má na starosti bezpečnost a Hlaváček životní prostředí a technickou infrastrukturu. Zda zastupitelé dnes zvolí nového člena rady, zatím není jasné. V kuloárech se hovoří o tom, že by jej mohla nahradit starostka Slivence Jana Plamínková (STAN).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.