To, že vir do Vánoc zmizí, byl názor na základě nějakých dat, říká manžel viroložky Soni Pekové

Viroložka Soňa Peková
Viroložka Soňa Peková
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 10. 2020

Mnozí mají v živé paměti vyjádření viroložky Soni Pekové, která je přesvědčena, že žádná druhá vlna epidemie nebude a že vir zmizí do Vánoc. Její manžel lékař Miroslav Pek poskytl vyjádření, zda si viroložka trvá stále na svém. "Byl to názor na základě nějakých dat," řekl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Pek.

Peková vycházela ze situace, kdy na území České republiky byl denní nárůst nakažených minimální. Denně se objevovaly přírůsty v hodnotách do sta pozitivních případů.

Domnívám se, že žádná druhá vlna nebude. Plošně mezi lidmi už se to šířit nebude. Tady jsme to vyčistili. Nabádám pouze k obezřetnosti před lokálními náhodnými výskyty, především po návratu z ciziny, kde epidemiologická situace není ještě vyřešená. Navíc tady u nás se nakonec, z dnešního pohledu, nedá mluvit ani o první vlně šíření koronaviru. Vlna je něco, co člověka, populaci, smete. A nic takového se vlastně v epidemiologickém slova smyslu v Česku nestalo,” řekla před časem Soňa Peková v rozhovoru pro Právo.

Myslím, že opravdu zmizí, troufnu si odhadnout do Vánoc. Nechová se to jako sezonní respirační onemocnění. Prožene se populací a nazdar,” dodala tehdy viroložka.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila manžela Pekové, zda viroložka si trvá stále na svém, a to za situace, kdy denní přírůstky nakažených už nejsou maximálně do sta, ale atakují hranici deset tisíc pozitivně testovaných za uplynulých 24 hodin.

"To, jestli na tom trvá či netrvá, není podstatné. To byl nějaký její názor, který měla na základě nějakých dat a údajů. Nikdo neví, jak to bude dál," řekl stroze lékař a někdejší epidemiolog Miroslav Pek.

Paradoxem je, že podobně mluvil i premiér Andrej Babiš, který se v létě chvástal tím, že vir porazil, aktuálně je pod palbou kritiky, že vláda druhou vlnu epidemie lidově řečeno prospala.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.