Tohle se ministrovi financí Stanjurovi líbit nebude. Ekonom Štěpán Křeček řekl, jak možné snížení či úplné zrušení příspěvku ke stavebnímu spoření vnímá

Štěpán Křeček
Štěpán Křeček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 8. 2022

Diskuse koalice o případné změně státní podpory stavebního spoření a efektivitě dalších obdobných nástrojů je podle premiéra Petra Fialy (58) na místě. Je to podle něj v době inflace nejlepší cesta, jak nalézt pomoct nejpotřebnějším. Současně předseda vlády řekl, že žádný závěr ani konkrétní návrh není na stole. Vedení vládních lidovců ve včerejším usnesení odmítlo ukončení státní podpory u stavebního spoření a důchodového spoření. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ekonoma Štěpána Křečka, který je zároveň poradcem premiéra v ekonomické oblasti, s dotazem, jak se na možnou novinku ohledně snížení, či zrušení příspěvku dívá.

Možné snížení či úplné zrušení příspěvku ke stavebnímu spoření, který nyní činí maximálně 2000 korun ročně, připustil v neděli v České televizi ministr financí Zbyněk Stanjura (58) v souvislosti se snahou hledat úspory ve státním rozpočtu na příští rok. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové (37) je debata o změně příspěvku na místě, koaliční strany jsou ale na jejím počátku.

Ekonom Štěpán Křeček má na téma ohledně příspěvku stavebního spoření zcela jasný názor.

"Pokud jde o stavební spoření, tak v ČR je to velmi populární nástroj, který je masově využíván. Už v minulosti byla státní podpora snížena, přesto po prvotním poklesu počtu zájemců se počet smluv na stavební spoření stabilizoval a tento nástroj zůstal hojně využívaným. Podle mého existují lepší nástroje, jak zhodnocovat úspory. Zaměřil bych se na postupné investování do velkých amerických indexů, tam z dlouhodobějšího pohledu se dá dosahovat vyššího zhodnocení i bez státní podpory, ale samozřejmě to přináší i vyšší rizika. Zvláště z krátkodobého pohledu se člověk může dostat do ztráty, což u stavebního spoření nejde," uvedl pro ŽivotvČesku.cz špičkový ekonom.

Stanjura v neděli ČT řekl, že v rámci diskusí se o snížení či zrušení státního příspěvku na stavební spoření uvažuje. "Je to věc, kterou budeme zvažovat," řekl. Ze státního rozpočtu na podporu stát posílá ročně kolem čtyř miliard korun. Za rok 2021 to bylo 4,2 miliardy korun. Státní podpora na stavebním spoření činí ročně maximálně 2000 korun. Stavební spořitelny evidují zhruba 3,3 milionu smluv o stavebním spoření.

"Je určitě otázkou, zda by stát měl svými příspěvky podporovat jeden konkrétní nástroj, jak si spořit, protože těch produktů na trhu existuje celá řada, a neexistuje pořádné vysvětlení, proč by tuto výhodu mělo získat právě stavební spoření. Faktem totiž je, že peníze, které si lidé naspoří v rámci stavebního spoření, mohou využít v podstatě libovolně a nemusí je použít jen na řešení bytové situace," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz hlavní ekonom společnosti BH Securities.

Podle Národní rozpočtové rady může omezení státní podpory u stavebního spoření vést k nápravě nerovnováhy veřejných financí. Na druhou stranu podle Asociace českých stavebních spořitelen takový krok povede k poklesu zájmu o spoření v rámci stavebního spoření, což by následně snížilo nabídku úvěrů na bydlení, včetně žádaných investic do zateplení a zvýšení energetické efektivity. Podle některých odborníků by zrušení podpory mohlo znamenat konec tohoto finančního produktu.

"Z hlediska státního rozpočtu si myslím, že to nepřinese nějaké významné úspory, protože to opatření by nemohlo fungovat retroaktivně. To znamená, že nejde aplikovat na již platné smlouvy. Změna by se mohla týkat jen nově uzavřených smluv, tím pádem by úspora v čase narůstala, ale nebyla by krátce po zavedení tohoto opatření nějak významná. Osobně se domnívám, že se momentálně nacházíme v tak těžké situaci, že bychom se měli zabývat významnějšími tématy než touto marginálií," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.