Tomáš Hanák se epidemie nebojí. Sputnik do žil nevypustím. Žijme, pak uvidíme, říká razantně

Tomáš Hanák má na očkování jasný názor
Tomáš Hanák má na očkování jasný názor
Foto: nextfoto.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 3. 2021

Epidemie koronaviru vzbuzuje ve společnosti rozporuplné názory. Někteří ji neberou vážně a vládní opatření jsou pro ně důvodem k protestům a nenošení ochrany dýchacích cest, druzí se snaží dodržovat opatření a naději v boji s covidem vidí v očkování. Herec Tomáš Hanák (63) ztvárnil řadu rolí v oceňovaných klasikách české kinematografie a v roce 2005 se objevil dokonce v hollywoodském snímku Kletba bratří Grimmů. V souvislosti s lidmi a panující epidemií není zrovna optimistou. Na vakcíny má jasný názor. "Sputnik si do žil nevypustím, ale pod schválenou jehlu půjdu bez obav," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Česko zažívá dobu, kterou historicky nezná. Vládní nařízení a zavedený lockdown omezující volný pohyb trvají nadále a lidem tak nezbývá nic jiného, než se snažit ustát náročné týdny a měsíce, které se zdají nekonečné.

"Co se lidstva týče, nejsem zrovna optimista. Tohle je zkouška - existuje reálná šance na planetární solidaritu? Nebo tvrdě každý za sebe? Jsme schopní se o sebe postarat ve smyslu potravin, střechy nad hlavou? Každopádně je to zkouška zatraceně napínavá, včetně toho, jaké důsledky mohou ještě přijít. Kultura se dostala na úplně vedlejší kolej, ale to se jistě dalo čekat. Ale nemám strach, že by se rychle nedokázala vzpamatovat, témat a námětů bude navíc požehnaně," řekl Tomáš Hanák pro ŽivotvČesku.cz s tím, že jeho názor na očkování proti viru SARS-CoV-2 je jasný.

"Sputnik si do žil nevypustím, ale pod schválenou jehlu půjdu bez obav. Hypoteticky se může stát, že to nevyjde a natáhnu brka, ale ty natáhnu výhledově tak, jako tak, tak jakýpak copak. Žijme, potom uvidíme," vyjádřil se oblíbený herec, který se netají svým negativním postojem vůči prezidentovi Milošovi Zemanovi (76), který pro něj není hlavou českého státu.

Současná »covidová« doba mnohým lidem vzala zdraví, práci nebo třeba domov. "Nikoho z blízkých mi naštěstí nevzala. Zatím. A dala mi atmosféru zklidnění, zpomalení - v což jsem už nedoufal. Klidné spaní, poloprázdnou mailovou schránku, čas na knihy, na prozkoumání celé naší poválečné kinematografie, na sledování sýkorky modřinky za oknem. Nutnost uskrovnit se, žít hospodárně… Říct, že jsem za to vděčný, je z pochopitelných důvodů nepřijatelné - tak to jen zašeptám," dodal Tomáš Hanák pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.