Tomáš Holý by oslavil 55. narozeniny. Hrob dětské hvězdy je i po letech krásně nazdobený

Hrob Tomáše Holého
Hrob Tomáše Holého
Foto: ŽivotvČesku.cz
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 3. 2023

Dětského herce Tomáše Holého (†21) milovalo celé Česko, a přestože se v posledních letech svého života již herectví nevěnoval, jeho smrt v roce 1990 veřejnost zasáhla. Redakce ŽivotvČesku.cz pořídila fotografie jeho hrobu, který je po celou dobu stále perfektně udržovaný. Nejen blízcí, ale také fanoušci na něj přináší květiny a dekorace. Právě dnes by Tomáš Holý oslavil své 55. narozeniny.

Tomáš Holý se poprvé na obrazovce objevil v legendárním filmu Marečku, podejte mi pero! a v jedné z vedlejších rolí si také zahrál v oblíbeném dětském filmu Ať žijí duchové!. Nejvíce ho ale proslavil rodinný film Jak vytrhnout velrybě stoličku, který dodnes patří k televizním stálicím.

Konkurzu se tehdy zúčastnilo více než 150 chlapců, mezi kterými Tomáš Holý na první pohled nijak zvlášť nevynikal. Režisérka Marie Poledňáková ho do užšího výběru zařadila proto, že se po konkurzu vrátil pro čepici, kterou si tam zapomněl. Místo mluvení jen gestikuloval a široce se usmál, čímž štáb okouzlil. Filmoví rodiče František Němec a Jana Preissová si ho poté z užšího výběru sami vybrali. Pokračování s názvem Jak dostat tatínka do polepšovny, které se promítalo i na filmovém festivalu v Monte Carlu, si získalo také obrovskou popularitu.

Bohužel se však Tomáš Holý na prahu dospívání rozhodl svou hereckou kariéru ukončit. Rozhodnutí učinil v 11 letech a ve 13 letech skutečně skončil. "Představa, že jednou budu neúspěšným hercem, je nesnesitelná," řekl tehdy.

Po maturitě se z Tomáše Holého stal student právnické fakulty, svůj pověstný smysl pro humor, který si u něj televizní diváci i herečtí kolegové pamatují, ale podle tehdejších přátel neztratil. Zda by se jednou stal úspěšným advokátem, nebo by se mu po herectví zastesklo, se však Česko již nikdy nedozví, protože jeho život ukončila tragédie.

Bylo 8. března 1990, když se někdejší dětský herec po dvou hodinách strávených v hospodě rozhodl projet se s kamarádem autem a při cestě zpátky havaroval zhruba půl kilometru od onoho podniku. Podle výpovědi přátel byl Tomáš Holý na místě mrtvý, vyprošťující lidé si to nicméně nemysleli, a tak ho odvezli do nemocnice v Novém Boru, kde lékař už jen konstatoval smrt. Kromě alkoholu se na nehodě nejspíš podílela i ledovka, která v ostré zatáčce byla.

Na hrobu Tomáše Holého dnes leží svíčky, květiny, ale i malované kamínky či plyšový hroch. Na talentovaného mladíka, o kterého svět přišel příliš brzy, fanoušci ani po více než 30 letech od jeho úmrtí nezapomínají.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.