Reklama:

TOP 09 se v koalici neztrácí, myslí si Pekarová. Čísla ale ukazují, že samostatně by se strana do Sněmovny už spíše nedostala

Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 6. 2024

Komentář: Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové se strana za 15 let své existence stala pevnou součástí české veřejné sféry a politické scény. Dala lidem možnost volit odpovědnou stranu, jejíž program je postaven na moderních řešeních pro současné problémy, ale zároveň s velkým přesahem do budoucnosti. Předsedkyně Sněmovny za naprosto ideální považuje vzhledem k současné situaci koaliční formát vládního uskupení Spolu, v němž její strana spolupracuje s ODS a KDU-ČSL. V koalici se dle jejích slov TOP 09 neztrácí, právě naopak, sdělila a připomenula výsledek nedávných voleb do Evropského parlamentu, kde si strana udržela dva mandáty. Redakce ŽivotvČesku.cz se v kontextu slov Pekarové zaměřila na průzkumy voleb do Sněmovny, které dlouhodobě spíše ukazují, že »bez špetky štěstí a koaličního kamarádství by se TOP 09 jako samostatný celek nemusela po volbách v nadcházejícím roce do Sněmovny podívat«.

Reklama:

Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který se z politiky stáhl před utvořením koalice Spolu, rozhovor k výročí strany odmítl poskytnout. Uvedl, že nemá rád, když otcové zakladatelé svou stranu kritizují. Nemluvil by upřímně, což nechce. Obecně se však ví, že Kalousek politiku předsedkyně TOP 09 nepovažuje za dobrou.

Podle Pekarové Adamové politici TOP 09 jako jedni z mála v Česku nehledí jen na momentální prospěch. "Topka se stala synonymem pro západní ukotvení a rozpočtovou zodpovědnost. Do veřejného prostoru přinesla řadu témat, která se postupně daří prosazovat - jedním nejaktuálnějším příkladem za všechny je korespondenční volba - byla to právě TOP 09, která ji začala prosazovat jako první už před několika lety," uvedla.

Reklama:

"S řadou témat jdeme proti proudu většinového mínění - například prosazujeme přijetí eura, řešení dopadů klimatické změny a modernizaci ekonomiky. Zároveň ukazujeme, že se umíme domluvit, protože koalice Spolu vznikla i díky naší schopnosti držet slovo, hledat konsenzus a nadřadit společný zájem nad zájmy jednotlivých stran či osobností," řekla předsedkyně k viditelnosti TOP 09 v koalici.

Další sbližování s ODS, jak o něm spekulují média, Pekarová Adamová nepřipouští. "TOP 09 a ODS se shodují v základních principech fungování demokratického právního státu. Máme společného soupeře - a tím jsou populisté a extrémisté, kteří takové fungování ohrožují. Zároveň ale existují dílčí otázky, u kterých se neshodneme a u kterých musíme nacházet výrazné kompromisy. Pro takovou spolupráci je koaliční formát naprosto ideální a dokazují to jak naše výsledky na celostátní, tak na komunální a nyní i evropské úrovni," uvedla šéfka strany.

Počet členů TOP 09 se pohybuje nad 2000, aktuálně jich má 2128. Voliče sbírá mezi mladšími a ve velkých městech. "Jsou to lidé, kteří s našimi hodnotami souzní a ví, že z nich neuhýbáme. Vnímají Českou republiku jako důležitou součást Evropské unie a Severoatlantické aliance. Na domácí scéně od státu očekávají, že jim nebude házet klacky pod nohy, ať už se to týká jakékoli oblasti života," uvedla Pekarová Adamová.

Redakce ŽivotvČesku.cz se zaměřila na poslední průzkumy agentury Kantar CZ pro Českou televizi (ČT). Pokud by vládní strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 stejně jako v posledních sněmovních volbách utvořily společnou koalici Spolu, získaly by v květnu 22,5 procenta hlasů. V tomto kontextu by si Pekarová Adamová pořádně ulevila. Bez koaličního spojení to je ale výrazně jinak.

Samostatně by se do Sněmovny podle průzkumu z května nedostali lidovci a TOP 09 by byla na pětiprocentní hranici pro získání poslaneckých mandátů.

"Na základě voličských preferencí z posledních tří průzkumů provedl Kantar také modelování počtu získaných poslaneckých mandátů. ANO by samo obsadilo téměř polovinu z celkových 200 poslaneckých křesel, podle výpočtu Kantaru by mělo 96 mandátů. ODS by jich získala 41, Piráti 26, SPD 22 a STAN 15," uvedli autoři průzkumu.

"TOP 09 a lidovci by se podle Kantaru s největší pravděpodobností do Sněmovny při samostatné kandidatuře nedostali. Zbylé strany nynější vládní koalice by tak neobhájily většinu, měly by pouze 82 křesel," doplnili.

Pokud jde o poslední průzkumy, redakce ŽivotvČesku.cz zjistila, že TOP 09 se nejen v koalici tak trošku ztrácí, což si Pekarová Adamová nemyslí, ale skutečně jako samostatný subjekt by si vstup do Sněmovny vyloženě vymodlila. Data z února ukazují, že TOP 09 by získala rovných 5 procent voličské podpory, v březnu to byla pouze 4 procenta, v dubnu to bylo opět 5 procent.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: