Reklama:

Topolánek si rýpnul do hnutí ANO: A teď sledujte, jak Dostálová přijede do Bruselu a zruší ten "grýndýl", jak to s Andrejem slíbili

Mirek Topolánek
Mirek Topolánek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 6. 2024

Komentář: Hnutí ANO po úspěchu neparlamentních stran ve volbách do Evropského parlamentu (EP) slaví. A ohňostroj emocí v neděli krátce před půlnocí »vystřelil« z lídryně kandidátky ANO Kláry Dostálové, před kterou jsou šéfem hnutí Andrejem Babišem slibované velké změny v Evropském parlamentu. Navíc politička, o které v kampani její spolustraníci říkali, že je to »naše Klára«, získala nejvíce preferenčních hlasů. Bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS) na sociální platformě X »řádil svým typickým humorem«. K úspěchu opozičního hnutí se vyjádřil ve smyslu, že Dostálová se teď přiřítí do Bruselu a zruší »Zelenou dohodu pro Evropu«, jak to s Babišem slíbili. Pro ŽivotvČesku.cz se k volbám samotným vyjádřil ostřílený politolog Josef Mlejnek.

Reklama:

Nejvíc preferenčních hlasů v letošních evropských volbách v Česku získala lídryně kandidátky ANO Klára Dostálová, na volebním lístku ji zakroužkovalo víc než 171.000 voličů. Následují lídři koalic Přísaha a Motoristé Filip Turek a Spolu Alexandr Vondra (ODS). Novinářům to v neděli pozdě večer na tiskové konferenci k výsledkům voleb řekl předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček.

V Evropském parlamentu chce ANO bojovat za zabránění zákazu spalovacích motorů u automobilů či emisním povolenkám placeným za nemovitosti. Na tiskové konferenci po vyhlášení výsledků voleb do Evropského parlamentu to řekl předseda hnutí Andrej Babiš. Lídryně kandidátky Klára Dostálová se v neděli stala členkou ANO, oznámil expremiér. Za nynější prioritu označila úpravu migračního paktu i zmíněné Zelené dohody pro Evropu (Green Dealu).

Reklama:

A právě tomu se Topolánek s ohledem na to, že v Evropském parlamentu je 705 poslanců, ve volebním období 2024 až 2029 pak 720, s nadsázkou řečeno vysmál. Z hnutí ANO do Bruselu zamíří sedm europoslanců, což je o jednoho více než dosud. Navíc v politice Evropského parlamentu se rozhoduje ve frakcích –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ »nezáleží tedy na Babišovi«. Jinými slovy se dá říct, že ANO je v Evropském parlamentu něco jako »plivancem v moři«.

Topolánek ve svém vtipném vyjádření na síti X pozdravil své fanoušky typicky Babišovsky: »Čau lidi«. A pak spustil: »A teď, prosím, upřete pozornost na to, jak Dostálová přijede do Bruselu a zruší ten grýndýl, jak vám to s Andrejem slíbili, ju?«, napsal, což s ohledem na to, jak reálně funguje politika v Evropském parlamentu, je poměrně humorné.

Dostálová po oznámení výsledků uvedla, že je ráda, že lidé pochopili, jak je evropská politika pro Česko důležitá. Evropa se podle ní vydala špatným směrem skrze nařízení, regulace, kontroly a pokuty. Hovořila také o přeregulovanosti unie.

Hlavním cílem ANO je podle Babiše zvítězit příští rok ve volbách do Sněmovny. K předčasným volbám nyní nemá smysl vyzývat, míní. "Ať si to voliči vypijou do konce, když zvolili tuhle vládu, která neplní program," uvedl.

Bývalá ministryně pro místní rozvoj zopakovala, že zástupci hnutí odletí do Bruselu hned v pondělí. Chtějí vyjednávat o členství ve výborech i o frakci. Dojde podle ní na schůzku s Aliancí liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), v úterý se zástupci frakce Renew Europe, jejíž součástí europoslanci ANO dosud byli.

Pro ŽivotvČesku.cz uznávaný český politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) Josef Mlejnek uvedl, že výsledek voleb je v řadě věcí překvapivý.

"Volby do Evropského parlamentu slouží jako vyjádření negativních nálad vůči stávající vládě. Dost často v nich tratí strany, které jsou v tu dobu u moci. Lidé je využívají k tomu, aby dali najevo nějakou nespokojenost. Když se to spojí, tak tu máme výsledek, jaký máme," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný politolog s tím, že letošní volby do Evropského parlamentu lze vnímat jako »test«, jak to teoreticky může vypadat za rok v rámci voleb do Sněmovny.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: