Tornádo připravilo rodiny o blízké i majetek. Psycholog popsal, co prožívají lidé na jihu Moravy

Hasiči a policisté obhlíží škody na majetku
Hasiči a policisté obhlíží škody na majetku
Foto: Policie ČR
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 6. 2021

Jihomoravský kraj zasáhlo ničivé tornádo o síle, jaká v novodobé historii dosud nebyla na našem území zaznamenána. Lidé, kterých se živelná zkáza dotkla, přišli o své domovy, auta a někteří z nich i o své blízké. "Lidé teď prožívají poruchy přizpůsobení, musí oplakat majetek. Rodiny, kterým zemřeli blízcí, jsou na tom samozřejmě hůř. Je lepší, že v tom je více lidí a není to individuální rána - plyne z toho vzájemná podpora," řekl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný psycholog Jeroným Klimeš (54).

Tornádo na jihu Moravy zranilo stovky lidí, záchranáři aktuálně hlásí 5 obětí na životech, škody na majetku se šplhají do milionů. Řádění větrného živlu není událost, na kterou by se obyvatelé Česka dokázali připravit a meteorologové uvádějí, že předpovědět tornádo dopředu je možné jen v rámci minut. Událost, jako je tato, obyvatelé republiky dlouho nezažili.

"Nezvyklé to není. Byly tu povodně, které dělaly podobné věci, také braly domy během několika hodin. Rozdíl je jen v živlu. V této situaci se dá do značné míry očekávat podobný průběh, jako při povodních v roce 2002," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psycholog Jeroným Klimeš. Podle něj se lidé nyní spojí a vzájemně se budou podporovat. Pomocnou ruku navíc nabídnou i ti, kteří živlem zasaženi nebyli.

"Je lepší, že v tom je více lidí a není to individuální rána - plyne z toho vzájemná podpora. Další věc je, že zasažení lidé mají plnou podporu médií, což je výhoda. Teď bude období, kdy bude okolí poměrně štědré a budou přicházet poměrně štědré dary. To bude trvat asi dva měsíce, pak se ta ruka uzavře. Teď se očekává, že přijde druhé neštěstí a pak se lidé zablokují. Co se podaří vybrat teď, postižení lidé dostanou, co ne, to nedostanou," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz psycholog.

V Česku se ročně v průměru objeví až 5 tornád, zatím žádné ale v novodobých dějinách nedosáhlo takové síly jako to, které ve čtvrtek řádilo na jihu Moravy. Mnoho rodin se během několika minut ocitlo bez střechy nad hlavou, bez oděvu a bez svých jistot.

"Lidé teď prožívají poruchy přizpůsobení, musí oplakat majetek. Rodiny, kterým zemřeli blízcí, jsou na tom samozřejmě hůř. Všichni jsou ve stavu šoku. Je také otázka, jak mají lidé pojištěný majetek. Z prvotního šoku pak budou přecházet do konstruktivnějších stavů. Šokové a chaotické chování bude touto dobou zřejmě odezněné, nyní si lidé uvědomují, že musí oplakat ztráty. Pak začne období racionálního uvažování, následně deprese a ta, až odezní, tak lidé budou psychicky zpět v běžnějším režimu," uzavřel Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.