Tragédie v rodině ho změnila. Miro Žbirka ztratil jako chlapec milovaného bratra, spáchal sebevraždu

Zpěvák Miro Žbirka
Zpěvák Miro Žbirka
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 11. 2021

Ve středu se hudební svět ponořil do smutku, zemřel slavný slovenský zpěvák Miroslav »Meky« Žbirka (†69). Kolegové a přátelé vzpomínají na jeho jedinečný humor a pozitivní energii, kterou dokázal rozdávat i přesto, že si celý život nesl velkou bolest z dětství. Jeho bratr Jason v pouhých 25 letech spáchal sebevraždu. Podle slov hudebníka už pak nikdy nebylo nic jako dřív.

Zpráva o úmrtí vynikajícího zpěváka a skladatele Mira Žbirky přišla nečekaně a zaskočila celou českou i slovenskou hudební scénu, informaci zaznamenali i jeho zahraniční fanoušci. Legendární »Meky« dlouhodobě trpěl zdravotními problémy souvisejícími s dýchací soustavou, které se mu opakovaně vracely. S velmi závažnými projevy potíží s plícemi se umělec začal potýkat už před čtyřmi lety.

Skon Žbirky přišel náhle, na následující dny měl dokonce nasmlouvané i pracovní povinnosti. "Je to hrozný. My jsme spolu hodně točili televizní silvestrovské pořady... Měli jsme zrovna zítra točit silvestrovský pořad pro Českou televizi," řekla pro ŽivotvČesku.cz zdrcená zpěvačka a kamarádka Hana Zagorová.

Na svých koncertech dokázal Miro Žbirka rozdávat neuvěřitelně pozitivní energii a jeho fanoušci domů odcházeli vždy s úsměvem. I kolegové a kamarádi na něj vzpomínají jako na velmi milého a skromného člověka, jehož smysl pro humor neměl obdoby. Dokázal se elegantně prozpívat životem i přesto, že si celá léta nesl velkou bolest v srdci. Jeho bratr Jason se ve 25 letech totiž rozhodl z tohoto světa dobrovolně odejít.

"Spáchal sebevraždu a to s námi se všemi, s celou rodinou, neuvěřitelně otřáslo. Od toho momentu je, myslím, můj život úplně jiný. Do té doby to bylo dětství. Potom už nic nebylo jako dřív," řekl Miro Žbirka v minulosti pro iDNES.cz s tím, že za rodiči nikdy nepřišel, aby si s nimi o náhlém skonu svého bratra popovídal.

Do konce života legendární »Meky« netušil, co za sebevraždou jeho bratra stálo. "Všechno ohledně jeho smrti jsou jenom moje dohady. Můj bratr byl generace Beatles, narodil se v roce 1944. Možná si kladl různé otázky a bůhví, proč dospěl zrovna k takovému rozhodnutí. Vím jenom, že za tím tehdy nebyla žádná love story. Bylo to něco hlubšího. Musel být pevně rozhodnutý," dodal Miro Žbirka v rozhovoru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.