Transport morbidně obézních pacientů vyžaduje speciální vůz. Sanitka pojme váhu až 600 kilogramů

Morbidně obézní pacienti potřebují speciální sanitní vůz přizpůsobený jejich váze
Morbidně obézní pacienti potřebují speciální sanitní vůz přizpůsobený jejich váze
Foto: Archiv Trans Hospital Plus
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 11. 2020

Zdravotníci prožívají v současné době sílící druhé vlny epidemie koronaviru těžké chvíle, protože pod tlakem zapříčiněným nynějším stavem nasazují své životy a pracují do úplného vyčerpání. Ve své profesi se setkávají s různými případy, mezi kterými jsou i pacienti trpící obezitou. Někdy se jedná dokonce až o morbidní obezitu, kdy jejich váha dosahuje několik set kilogramů. U nich je logicky výrazně komplikovanější přeprava a samotná manipulace s pacientem. Vyžadují tak speciální přístup a techniku.

Pro lidi s diagnózou obezity, závažného onemocnění spojeného s vysokou tělesnou váhou, je obecně náročnější fungovat v každodenním životě právě kvůli jejich omezení pohyblivosti a riziku plynoucího z dalších přidružených zdravotních komplikací. Například v případě jejich transportu do nemocnice kvůli hospitalizaci nebo převozu na vyšetření musí být použito speciálních technik, metod a v neposlední řadě zdravotnického personálu, který je vyškolený k manipulaci a péči o nadměrně hmotné pacienty. Běžný vůz záchranné služby totiž není přizpůsoben enormní váze takových lidí a je zapotřebí sanitky, která splňuje tyto nadstandardní požadavky.

O péči a transport obézních pacientů se stará mimo jiné i soukromá záchranka Trans Hospital Plus, jejíž sanitní vůz dokáže pojmout váhu až 600 kilogramů. "Máme speciální elektrická nosítka v hodnotě sedm set tisíc korun s vysokou nosností, která pomáhají k transportu pacienta tak, aby vše proběhlo hladce," vysvětlil provozní ředitel Trans Hospital Plus Bořek Bulíček pro ŽivotvČesku.cz. Jeho společnost má zkušenost s převozem morbidně obézní ženy s váhou neskutečných 415 kilogramů.

Samozřejmě nejde pouze o transportní vůz, který dokáže uvézt tak enormní váhu, ale i zdravotnický tým zodpovědný za péči a převoz nadměrně hmotného pacienta. "S přepravou pacientů na nosítka nám často pomáhá posádka další záchranky a také hasiči. Využíváme k tomu zmiňovanou plachtu," uvedl Bulíček pro ŽivotvČesku.cz to, jak probíhá manipulace s člověkem, jehož váha přesahuje běžné hodnoty a vyžaduje speciální přístup.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.