Třetí adventní týden přehledně: Namísto mrazu nastane zásadní zlom. Rtuť teploměru zaskočí samotnou zimu

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 12. 2021

Letošní meteorologická zima započala prvním prosincovým dnem, astronomická pak nastane se zimním slunovratem v úterý 21. prosince. Aktuální vývoj počasí v Česku je velmi proměnlivý, ale o sněhovou nadílku rozhodně není nouze nejen na horách, ale i v nížinách. V příštím týdnu se však mrazivé teploty výrazně změní. "V hlavní roli bude obleva, odpolední teploty vystoupí až na 7 °C. Přechodně očekáváme oblevu i na horách, tam však nebude sníh odtávat tak rychle, na Šumavě leží až 80 cm sněhu," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Podle oficiálních statistik Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se v období od 6. prosince (kdy tradičně slaví svátek Mikuláš) do 2. ledna interval průměrných teplot pohybuje v rozmezí -1,2 až 1,7 °C – nejnižší teplota byla naměřena v roce 1969, a to -6,1 °C. Naopak nejvyšší hodnoty dosáhla na teploměru v roce 2015, kdy teplota vyšplhala na 4 °C. Nejvyšší srážkové úhrny jsou pak evidovány v roce 1974, dosáhly rekordních 90 milimetrů.

Poslední týden před začátkem vánočních svátků nebude zdaleka tak mrazivý jako předchozí. "V příštím týdnu bude v hlavní roli obleva, odpolední teploty vystoupí až na 7 °C. Přechodně očekáváme oblevu i na horách, tam však nebude sníh odtávat tak rychle, na Šumavě leží až 80 cm sněhu. Zároveň očekáváme místy i srážky mrznoucí a tvořit se bude ledovka," vyjádřila se Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že už v pondělí dojde ke změně.

Bude oblačno až zataženo, místy se vyskytne i slabé sněžení a mrznoucí déšť lze pak očekávat v Čechách. Po ránu budou stále mrazivé teploty a zimní bundy s čepicí budou nutností.

"Ranní teploty se budou pohybovat mezi -2 až -6 °C, na západě bude až 1 °C. Nejvyšší teploty vystoupí na -1 až 3 °C, v Čechách na 5 °C. V úterý bude oblačno až zataženo, ojediněle mrznoucí déšť. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 2 až -2 °C, na východě kolem -4 °C. Nejvyšší teploty vystoupí na 1 až 5 °C, na západě na 7 °C. Ve středu bude oblačno až zataženo, ojediněle mrholení. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 2 až -2 °C. Nejvyšší teploty vystoupí na 3 až 7 °C," řekla konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Dny blížící se pomalu k dalšímu adventnímu víkendu přinesou podobný scénář, kdy se nejvyšší teploty budou držet pouhé 3 °C od desetistupňové hranice.

"Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo, místy déšť, od vyšších poloh déšť se sněhem nebo sněžení. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 2 až -2 °C. Nejvyšší teploty vystoupí na 3 až 7 °C. V pátek bude oblačno až zataženo, místy déšť, na horách déšť se sněhem nebo sněžení. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 2 až -2 °C. Nejvyšší teploty vystoupí na 3 až 7 °C. Čtvrtý adventní víkend přinese nejvyšší teploty ze všech letošních adventních víkendů, nejvyšší odpolední teploty budou i nadále stoupat až na 7 °C. Po ránu se budou pohybovat kolem nuly. Převládat bude oblačno až polojasno, po ránu místy mlhy," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.