Třetí dávka bude dostupná tisícům Čechů. Epidemiolog Rastislav Maďar objasnil, kdo by se měl nechat přeočkovat

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 9. 2021

Počínaje pondělím 20. září bude zahájeno očkování třetí dávkou vakcíny proti koronaviru, která je určena vybraným skupinám lidí. Ten, kdo bude mít možnost nechat se potřetí naočkovat, dostane informační SMS zprávu. Epidemiolog a expert na cestovní medicínu Rastislav Maďar (48) vysvětlil, jaké skupiny jsou pro »posilující« dávku očkovací látky preferovány. "Nyní jsou na řadě lidé, které určilo ministerstvo zdravotnictví. V budoucnu by pak měli následovat především senioři a samozřejmě také pacienti, kteří mají problém s oslabenou imunitou," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Někteří považují třetí dávku očkování za zbytečnou a odmítají ji – ať už se jedná o širokou veřejnost nebo odborníky. S aplikací posilující dávky začalo již několik zemí, například Izrael, Turecko nebo i Spojené státy americké. V České republice je v současné době 5 894 526 osob, které jsou plně očkované a 70 747 čeká na termín pro druhou dávku. V rámci plně očkovaných je nejvíce zastoupena věková kategorie 45 až 49 let, ve které se nechalo naočkovat 589 119.

Vláda před nedávnem schválila, že se i v Česku bude zatím vybraným skupinám lidí aplikovat již zmíněná třetí dávka. K nim se řadí i ti, kterým uplynulo osm měsíců od ukončení očkovacího schématu. Vakcinace bude zahájena v pondělí 20. září a zdravotníci k ní budou využívat tzv. mRNA vakcíny Comirnaty od společnosti Pfizer/BioNTech. Lukáš Trnka, který je mluvčím Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) potvrdil deníku Právo, že informační SMS o možnosti nechat se potřetí naočkovat, dostane 7800 lidí.

Třetí dávka vakcíny proti onemocnění covid-19 rozděluje společnost, ale někteří odborníci se shodují na tom, že pro osoby se zdravotními problémy může být skutečně přínosná.

"Myslím si, že podle dat, která jsou dostupná z Izraele, je to namístě. Zatím nejsem názoru, že by to bylo nutné u celé populace plošně, ale u osob s defekty imunity samozřejmě ano," řekl již dříve pro ŽivotvČesku.cz profesor imunologie z Akademie věd ČR Václav Hořejší, jak nahlíží na nutnost podávat třetí dávku očkovacího preparátu.

Podle slov epidemiologa a děkana Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislava Maďara hraje zásadní roli v určování prioritních skupin pro třetí dávku samo ministerstvo zdravotnictví.

"Indikační skupiny jsou stanoveny jím. Patří tam středně těžká a těžká imunosuprese, středně těžký nebo těžký primární imunodeficit, pokročilá nebo neléčená infekce HIV nebo stav vyžadující imunosupresivní terapii. V budoucnu by třetí dávku měli přednostně obdržet lidé seniorského věku, a to prioritně od nejstarších věkových kategorií a taky další pacienti, jejichž diagnóza nebo léčba vede k významnějšímu oslabení imunity," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz s tím, že všechno má svoji návaznost.

"Ti totiž byli očkovaní úplně na začátku jako první a protekce poskytnuta očkovaným se u nich časem sníží nejvíc. I kvůli nižší výkonnosti jejich vlastního imunitního systému. Přeočkovat by se měly v brzké době i rizikové osoby u velmi exponovaných profesních skupin, například zdravotníci," dodal Rastislav Maďar pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.