Třetí dávka očkování zřejmě už v zimě. Podle Adama Vojtěcha je stát na přeočkování připraven

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 6. 2021

Odborníci na šíření koronaviru i politici předpokládají, že očkování nezajistí doživotní imunitu a bude nutné si časem dojít pro další dávku vakcíny. Je možné, že přeočkování v Česku může začít už v zimě. "Máme objednané vakcíny, abychom byli schopni případně přeočkovat celou populaci. Počítáme s tím, že třetí dávka by se dávala v ordinacích praktických lékařů," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34).

Odborníci se zatím neshodli na tom, kdy přesně bude nutné přistoupit k přeočkování populace. Předpokládá se, že u starších či chronických pacientů klesá vytvořená imunita rychleji než u mladších ročníků, přesná data ale dosud chybí.

"Zatím nejsou relevantní data a klinické studie, kdy přijít s třetí dávkou. Myslím si, že to nebude dříve než po roce od druhé dávky. Podle informací, které máme, se zdá, že prioritně bude nutné přeočkovat chronické pacienty a seniory, u kterých možná imunita nedrží tak dlouho, ale nemáme k tomu jasnou studii či odborné stanovisko. Ve světě se stále diskutuje, kdy provést třetí dávku, odborníci se shodují, že by to nemělo být dříve než po roce od druhé dávky," popsal situaci ohledně přeočkování pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Když premiér Andrej Babiš uváděl na konci května Adama Vojtěcha znovu do funkce, hovořil o tom, že přeočkování bude jedním z hlavních úkolů staronového ministra. Tehdy předseda vlády mluvil o tom, že přeočkování se bude týkat lidí starších 65 let a chronických pacientů.

"Máme objednané vakcíny, abychom byli schopni případně přeočkovat celou populaci. Počítáme s tím, že třetí dávka by se dávala v ordinacích praktických lékařů," řekl ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz s tím, že první Češi by hypoteticky na řadu s třetí dávkou mohli přijít v zimě. V České republice se začalo očkovat na konci prosince 2020.

Ukončené očkování proti covidu-19 má v Česku víc než 2,5 milionu lidí. Aspoň jednu dávku vakcíny dostalo za téměř půl roku od začátku vakcinace zhruba 4,7 milionu obyvatel, to je asi 44 procent populace. Právě proočkovanost je podle expertů hlavním důvodem, proč epidemie v posledních týdnech ustupuje. V sobotu přibylo v Česku 63 případů koronaviru, nejméně za první víkendový den od loňského 11. července.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.