Třetí dávka vakcíny: Pokud budou lidé k očkování přistupovat liknavě, tak se může situace za rok změnit, říká Roman Prymula

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 8. 2021

Třetí dávka očkování proti covidu-19 bude v Česku primárně pro rizikové skupiny. Po dnešním mimořádném jednání vlády o testování to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34). První lidé by se k přeočkování měli dostat pravděpodobně na podzim, doplnil. V posledních týdnech ale denní počty očkovaných výrazně klesají. Lidé nemají o něm tak významný zájem, a to zejména kvůli současnému vývoji epidemie, který je příznivý. Otázkou je, jaká možná rizika vzniknou, pokud by v dalších měsících byl o očkování nadále nižší zájem. "Můžeme se dostat do vlny, kdy naopak tady onemocnění bude, ale jinde bude situace příznivější," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57).

Ministr zdůraznil, že půjde opět o vakcinaci dobrovolnou. Zda bude třeba třetí dávka očkování i pro další skupiny, ukáže podle ministra další vývoj epidemie. Pokud bude nutné přeočkovat další skupiny obyvatel, bude to postupný proces, uvedl.

V úterý Vojtěch řekl, že odborníci diskutují o tom, že by třetí dávku mohli dostat lidé, kteří jsou po transplantaci, nebo senioři. Česko chce podle něj s rozhodnutím o třetí dávce počkat do příštího týdne, kdy o této věci bude jednat Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA). Podle předběžných výsledků, které na začátku srpna zveřejnila společnost Podané ruce, má až 60 procent seniorů po půl roce po očkování proti covidu-19 výrazně nižší nebo žádné protilátky.

V případě, že by kvůli příznivému vývoji vývoje šíření viru opadl zájem o vakcinaci, může dojít k jistým rizikům. "My jsme trošku specifičtí. Prodělali jsme obrovskou vlnu epidemie, která pro nás má v tuto chvíli výhodu oproti jiným zemím v Evropě, protože promořenost v kombinaci s mírou proočkování vede k tomu, že tady nemáme nějaký dramatický nárůst. Pokud ale budou lidé k očkování přistupovat liknavě, tak to může znamenat, že někdy za rok se situace změní v tom slova smyslu, že ti, kteří prodělali onemocnění nebudou tolik chráněni jako v současné době a ti, kteří byli očkování dvěma dávkami, tak jejich imunita nebude dostatečná, aby vykrývala některé mutace. To znamená, že se můžeme dostat do vlny, kdy naopak tady onemocnění bude, ale jinde bude situace příznivější. Pokud se na základě dat rozhodne, že tu bude třetí dávka, tak si myslím, že by měla být akceptována tak, jak očkování předchozí. V první vlně to budou lidé, kteří jsou rizikoví," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Od začátku srpna začal nabízet přeočkování už naočkovaným občanům nad 60 let Izrael, o víkendu pak snížil tuto hranici na lidi nad 50 let a dnes má oznámit, zda nabídku dále rozšíří pro občany starší 40 let. Ke středě dostalo třetí dávku vakcíny 1,2 milionu Izraelců. Dvěma dávkami je naočkováno 5,4 milionu lidí. Třetí dávka vakcíny firem Pfizer a BioNTech má u lidí starších 60 let 86procentní účinnost, uvedla s poukazem na první výsledky vědecké studie izraelská zdravotní pojišťovna Makabi ve středu.

Firma Pfizer přiznává, že účinnost jejích vakcín se s časem snižuje. Třetí dávka podle ní zvyšuje protilátky proti původnímu viru SARS-CoV-2 i proti variantám včetně delty. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.