Třetí vlna může být menší, vláda ale musí motivovat lidi, říká k epidemii Olga Richterová

Poslankyně za Piráty Olga Richterová
Poslankyně za Piráty Olga Richterová
Foto: Archiv Olgy Richterové
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 11. 2020

Česko aktuálně prochází druhou vlnou epidemie, která měla za následek poměrně vysoký nárůst klinických případů. Čísla pozitivně testovaných ale vlivem opatření v posledních dnech klesla. Před námi je ale třetí vlna, kterou odborníci predikují okolo ledna. Podle poslankyně Olgy Richterové (35) se dají zavést kroky, které způsobí, že třetí vlna nebude mít drastické dopady, uvedla pro ŽivotvČesku.cz.

V současnosti se vlivem tvrdých opatření počty pozitivně testovaných snížily. Ale také kvůli tomu, že se poměrně méně testuje. Ovšem změna může nastat poté, co dojde k dramatickému rozvolnění. A dá se odhadovat že tomu tak bude před Vánocemi. Právě z toho mají odborníci největší obavy.

"Můj úkol je, udělat vše proto, aby vláda udělala všechny kroky, které povedou k tomu, že třetí vlna nebude tak silná. Obecně se ví, že další ataky nemoci přijdou. To znamená, že je o co se opřít, pokud se podíváme na mechanismy šíření respiračních nemocí do minulosti. Co je důležité, tak motivovat lidi k jinému chování. A to není jen o testování ve firmách, ale jakým způsobem funguje proplácení karantény a izolace," řekla pro ŽivotvČesku.cz poslankyně za Piráty Olga Richterová.

"Tím se dostáváme opět k penězům. Když si srovnáme, jak je drahé zavírat ekonomiku, jak drahé je posílat maloobchod ke krachu, jaké dopady má, když děti nejsou ve škole a podobně, tak dává velký smysl třeba zvýšení nemocenské, která se platí v izolaci či karanténě. A to místo 60 procent na 70 procent. Ještě se to dá kombinovat s antigenními testy, což by délku karantény zkrátilo," dodala pro ŽivotvČesku.cz výrazná politička s tím, že systém PES není sám o sobě řešení.

Podle Richterové systém je postaven jen jako plán změn. Ale řešení je testovat, trasovat, izolovat. Jádro toho řešení spočívá podle Richterové v naší osobní zodpovědnosti podpořené tím, že bude reálně podporované zůstat doma, když dojde k podezření na nákazu. Tím by se dalo předejít třetí vlně tak, aby napáchala větší škody.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.