Třetí vlna na dohled. Vědec Flegr vysvětlil, proč koronavirus za 14 dnů nabere na velké síle

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 11. 2020

Šíření epidemie v Česku podle odborníků zejména v posledním týdnu zpomaluje. Zabrala opatření. A i když to vypadá, že už jsme z nejhoršího venku, podle evolučního biologa Jaroslava Flegra (62) nás paradoxně nejhorší období čeká. "S chladnějším počasím se zvyšuje infekčnost viru," prozradil muž, který se zatím ve svých predikcích výrazněji nemýlil.

Mohlo by se zdát, že v boji s epidemií se nám konečně začalo dařit.  Česku v neděli přibylo 1887 případů nákazy novým typem koronaviru, což je oproti předchozím nárůstům skutečně velmi optimistické číslo. Ale... Méně se testuje a zabrala opatření. Jenže podle vědce Jaroslava Flegra před námi stojí mnohem větší hrozba.

"V blízké budoucnosti na Evropu udeří třetí vlna infekce. Druhou jsme si v Česku způsobili sami tím, že jsme v létě úplně rozvolnili opatření a včas jsme je znovu nezavedli, když bylo potřeba. Ale třetí vlnu nám chystá příroda. S příchodem chřipkové sezóny se změní chování viru. Data z jara ukuzají, že s každým stupněm teploty dolů se o 3 procenta zvýší jeho infekčnost, takže opatření, která zabírají dnes, za měsíc už zabírat nebudou. Je třeba se předem připravit na tuhle variantů, nikoli spřádat nereálné sny o tom, která opatření budeme rozvolňovat už listopadu a která až v prosinci. Příroda má pro nás přichystaný úplně jiný scénář," prozradil pro ŽivotvČesku.cz vědec Jaroslav Flegr.

Podle evolučního biologa už první problémy mohou nastat během čtrnácti dnů.

"Respirační viry jsou infekčnější za nízkých teplot. Je to dané zejména tím, že v chladnějším počasí se držíme více v místnostech a tím pádem mnohem delší dobu jsme ve styku s vyšší koncentrací infekčních stádíí virů. Navíc, když si v budově zahřejeme venkovní vzduch na pokojovou teplotu, tak ho zároveň vysušíme. V suchu se přemění kapénky na aerosol a ten se může držet třeba desetkrát déle ve vzduchu než kapénky, které spadnou poměrně rychle na zem, kde už neškodí. Aerosol přetrvává v místnosti déle a šíří se od infikované osoby na delší vzdálenost," upřesnil Jaroslav Flegr a pokračoval: "To je hlavní důvod, proč je každoročně chřipková sezóna. Zkrátka, kterákoli respirační nemoc je v zimě mnohem infekčnější. Lze očekávat, že se index infekčnost viru vrátí na hodnotu, co tady bylo v březnu, tedy přibližně na na dvojnásobek. To znamená i při stejných opatřeních stoupne na dvojnásobek reprodukční číslo viru," dodal uznávaný odborník, který v září marně volal po zavedení distanční výuky od druhých stupňů základních škol výše a po zákazu hromadných akcí, aby se epidemie nedostala mimo kontrolu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.