Třetí vlna na jaře, ideálně až příští podzim. Snad bude bez chyb, říká Rastislav Maďar

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 10. 2020

Česko aktuálně prochází druhou vlnu epidemie, která má za následek poměrně vysoký nárůst klinických případů. To je i důvod, proč vláda sáhla po mimořádném opatření, jakým je vyhlášení nouzového stavu. Epidemie má také zásadní dopady na ekonomiku. Jenže ještě nic není u konce. Podle všeho totiž dojde i ke třetí vlně, ke které se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil uznávaný epidemiolog Rastislav Maďar (47).

Vláda zatáhla v posledních týdnech za záchranou brzdu a snižuje tak rychlost nárůstu počtu nemocných, který je ale den co den rekordní. Česko se aktuálně řadí k zemím, které epidemii zvládají nejhůře. Jenže před sebou má Česko třetí vlnu epidemie, která nepřinese nic dobrého. Kdy by mohla nastat, nastínil epidemiolog Rastislav Maďar.

"Kdy bude třetí vlna, to nikdo samozřejmě přesně neví. A hranice mezi doznívající druhou a případnou menší třetí vlnou na jaře by se dělala jen velmi těžce. V ideálním případě nastane třetí vlna zase až příští podzim a věřím, že se nebudou opakovat chyby včetně politických, takže by měla být o dost menší než ta, které čelíme teď," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog.

Nemocí covid-19 nyní v Česku trpí přes 183.000 lidí. U většiny z nich má nemoc lehký průběh. Nouzový stav a omezení pohybu lidí či otevírací doby obchodů v Česku kvůli epidemii covidu-19 potrvají zatím do 20. listopadu. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.