Tři dny v izolaci. Pobyt ve tmě mění vědomí. Budu zase silnější, říká o meditaci bojovník Jiří Procházka

Zápasník MMA Jiří Procházka
Zápasník MMA Jiří Procházka
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 5. 2021

Když ve druhém zápase v UFC ukončil Američana Dominicka Reyes (31), roztočil se kolem českého zápasníka MMA Jiřího Procházky (28) obrovský kolotoč pozornosti. Protože ví, jak pracovat se svou myslí, odjel »český samuraj« do naprosté izolace a strávil tři dny ve tmě. Meditoval, objevoval svou mysl a vrátil se silnější. "Nejdůležitější je mít před příchodem do tmy už nějaké povědomí o věcech, jako je mysl, meditace... Protože ve tmě mohou přijít i těžších chvilky, nebo naopak i povznášející chvíle," řekl o své zkušenosti pro ŽivotvČesku.cz.

Moderní člověk se čas od času potřebuje ztišit a v klidu naslouchat své mysli. K tomu se od pradávna využívá izolace, kdy jedinec odchází někam do klidného prostoru a tam bez přítomnosti ostatních lidí medituje. Terapie tmou zažívá svou renesanci také v České republice.

Zájemce se nechá na několik dnů zavřít do temné odhlučněné místnosti, kde se zbavuje starých zátěží a otevírají se mu nové »dveře«. Jediný, s kým je ve styku, bývá průvodce, který jednou denně přinese jídlo a ujistí se, že vše probíhá bez problémů. Na tři dny se do tmy nechal zavřít také český zápasník MMA Jiří »Denisa« Procházka.

Jiří, o vás se ví, že součástí vašeho tréninku je také meditace. Nechat se izolovat na několik dnů do tmy je zcela určitě hodně silný zážitek. Co byste doporučil lidem, kteří o terapii tmou také uvažují?

Záleží na tom, kdo bude tento text číst, zda člověk, který je naprosto nepolíbený a nebo člověk, který už má s duchovními a meditačními praktikami nějakou zkušenost. Nejdůležitější je mít před příchodem do tmy už nějaké povědomí o věcech, jako je mysl, meditace... Jakým způsobem se vůbec dá zacházet s myslí, s pocity, jakým způsobem se s těmito věcmi dá nakládat, jak je pozorovat. Každý by si měl uvědomit, že ve tmě mohou přijít i těžších chvilky, nebo naopak se dostaví i povznášející chvíle.

Kolik dnů jste ve tmě prožil? Předpokládám, že i vy jste měl průvodce, který vám přinášel jídlo, je to tak?

Trvalo to tři dny a měl jsem asistenta, který mi přinášel jídlo. Byla to moje druhá zkušenost s pobytem ve tmě. Poprvé jsem byl ve tmě na pět dnů. Nyní jsem byl v maringotce. Kamarád, který pobyt ve tmě pořádá, mi napsal, že mu odpadl člověk, který měl přijet na tři dny. Tak mi napsal, že je volno, pokud chci nastoupit, že mohu přijet.

Říká se, že pobyt ve tmě vede k celkovému zklidnění mysli. Vy jste cítil, že po tom mediálním humbuku po druhém vítězství v UFC takový pobyt potřebujete? Potřeboval jste si znovu uvědomit, kdo jste a kam jdete?

Ano, dá se to tak říct. Potřeboval jsem si ujasnit všechny ty dílčí věci, kde se nyní nacházím, kam jdu. Bylo třeba zpracovat a utřídit si události posledních dnů.

Můžete popsat, jak se cítíte nyní? Jaké to je, když člověk ze tmy vyjde ven?

Vyšel jsem takový, jak to po pobytu ve tmě bývá. Všechno je nové, vše je krásné, zářivé, barvy, zvuky, vůně... Je to nádhera, zase radost být na světě. Dá se to popsat jako takové znovuzrození do světla.

Pomůže vám toto zklidnění třeba i v příštím zápase v UFC?

Jistě, pomůže to.

Rozumím. Ale chci se zeptat, zda přímo v zápase, kdy je zápasník plně ponořen do boje, si může rozpomenout na něco, co mu bylo řečeno ve tmě?

Rozpomenout... Všechno je o tréninku, i tyto věci se dají natrénovat. Dá se natrénovat vidět věci čistě bez zkrášlení myslí. O tom je ten sport, který z vás smývá obal ega a vy můžete spatřovat a cítit svět v té nejsyrovější podobě. Jsou to věci o egu, mysli... Dnes už se dá o těchto věcech hovořit a lidé už umí tyto věci přijímat.

Byl jste ve tmě podruhé. Překvapilo vás něco během těch tří dnů v izolaci?

Dostával jsem se do takového stavu vědomí, který mi přinesl novinky. To ticho jsem v sobě rozšiřoval a poznával z trochu jiného úhlu, než jsem byl dosud zvyklý ticho v sobě a ticho v prostoru vnímat. Což je ukazatelem a kazatelem zklidněnosti mysli, ovládnutí mysli a »hraní« si s prázdnotou.

Je dnes vaše mysl silnější než při posledním boji v UFC proti Dominicku Reyesovi?

Určitě ano. Už jen tím, že je po zápase, tak to ze mě smývá ten kámen, který na mě před zápasem ležel.

Hovoří se o tom, že už příští zápas by mohl být bojem o pás šampiona. Měl byste narazit na vítěze zápasu Jan Blachowicz vs. Glover Teixeira. Ať už narazíte na kohokoliv, budete zase o něco silnější, než jste byl při vašem posledním zápase?

O tom je celý můj trénink - být mentálně silnější, být fyzicky silnější, technicky vyspělejší, dynamicky i vytrvalostně připravenější. Taková je moje cesta.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.