Tři hřebíky do politické rakve vládní pětikoalice. Propad ekonomiky, špatná komunikace, zklamání voličů, vypočítala mediální expertka

Zleva Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka.
Zleva Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka.
Foto: Profimedia
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 1. 11. 2023

Komentář: Chřadla a chřadla, až uchřadla! Hláška z filmu Limonádový Joe začíná upomínat na setrvalý pokles podpory stran vládní pětikoalice. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by partaje, které jsou nyní u moci, měly jen 91 poslanců. Nyní jich mají 108. Hlavní příčiny volného pádu vládního týmu Petra Fialy pro ŽivotvČesku.cz popsala mediální analytička Irena Ryšánková.

Nejprve neúprosná řeč čísel. Zatímco vládní pětikoalice má před sebou vyhlídku na již zmíněných 91 mandátů, nyní opoziční hnutí ANO by podle Medianu získalo 85 křesel v Poslanecké sněmovně. Koalici by mohlo sestavit s ODS (33 křesel), což by stačilo na pohodlnou většinu 118 hlasů. Koalice s SPD (24 křesel) by měla 109 mandátů.

Mediální analytička Irena Ryšánková pro ŽivotvČesku.cz rozebrala tři hlavní příčiny propadu ODS, TOP 09, Pirátů, STAN a lidovců. Na prvním místě jmenovala hospodářskou politiku kabinetu Petra Fialy. "Špatná hospodářská politika a makroekonomický diletantismus, jímž ženou do chudoby i střední třídu, která byla vždy základem tohoto státu. Hospodářskou krizi, i tu částečně způsobenou vnějšími vlivy, nelze řešit nekonečným přehazováním zátěže na občany," uvedla Irena Ryšánková pro ŽivotvČesku.cz.

Druhým důvodem hrozícího úhoru vládních stran je podle mediální analytičky tristní komunikace ministrů. "Problémem je i neschopnost vlády komunikovat. Zpočátku za všechno mohl Andrej Babiš, nyní vláda plynule přešla k prázdným budovatelským heslům typu »Česko musí mít ekonomiku postavenou na znalostech a inovacích« nebo »Dostavba Dukovan: další krok k energetické soběstačnosti«. To je jistě prima. Chybí jen »buduj vlast, posílíš mír«," vypočítala Irena Ryšánková pro ŽivotvČesku.cz.

Třetím faktorem probíhajícího pádu je podle mediální analytičky zklamání voličů vládní koalice. "A to vše je završeno zklamaným očekáváním voličů 5K,což byla právě ta střední třída, namnoze v povoláních, v nichž se nevydělávají miliony, či drobní podnikatelé. Tito voliči cítí sami na sobě ekonomické neúspěchy vlády, zdražující energie, s tím související růst cen všeho, vyšší daňovou zátěž či nedostatek léků," doplnila Irena Ryšánková pro ŽivotvČesku.cz. 

Už s nadsázkou mediální analytička doplnila nedávné vyjádření ministryně obrany Jany Černochové o vystoupení České republiky z OSN, a to kvůli protiizraelským postojům v této mezinárodní organizaci. "Úmyslně pomíjím večerní excesy ministryně obrany, která chce vždy po náročném pracovním dni vystoupit z OSN nebo někomu vyhlásit válku," se smíchem dodala pro ŽivotvČesku.cz mediální analytička.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.