Tři týdny rozhodnou, lidé budou umírat, řekl v projevu ministr Roman Prymula

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 10. 2020

Ministr zdravotnictví Roman Prymula v úterý večer prostřednictvím televizních obrazovek pronesl projev k občanům, který se týká aktuální koronavirové situace a přijatých opatření. Původně ho měl přednést v pondělí, krátce před ním ho ale zrušil. A to z důvodu, že se protáhlo jednání vlády o zpřísněných opatřeních.

"Musíme vycházet z exaktních dat. Naše postavené modely ukazují, že v následujících týdnech dojde k výraznému nárůstu hospitalizací těžkých případů průběhů nemocí a nárůst jednotlivých úmrtí je takřka jistý. Čekájí nás opravdu tři složité a neveselé týdny," řekl v úvodu projevu Prymula.

Prymula zároveň zdůraznil několikrát apel, že epidemii na území České republiky jde překonat pouze za stavu, že se lidé semknou. "Cíle dosáhneme jen společně," řekl ve svém poměrně dlouhém a prvním samostatném pro českou veřejnost ministr zdravotnictví.

Dále Prymula představil svou strategii v boji s novým typem koronaviru způsobující onemocnění covid-19. Ta se skladá ze tří zásadních bodů.

  • Komplexní plošné testování veřejnosti
  • Masivní posílení kapacity lůžek ve státních nemocnicích
  • Prymula chce celkově zlepšit komunikaci v rámci ministerstva zdravotnictví a veřejnosti

Podle Prymuly není volba mezi ekonomikou a zdravím. Jeho primárním cílem je především vyhnout se takzvanému lockdownu, tedy zavírání obchodů, služeb a továren jako na jaře.

"Ekonomika funguje, jen když je epidemie pod kontrolou, nejsou plné nemocnice a lidé se ze strachu nezavírají doma," uvedl ministr zdravotnictví.

Prymula chce dále klást velký důraz na vysvětlování opatření důrazně, názorně, jednoduše a lidsky. A zmínil svůj Twitter, kde se lidé dozví vše co nejrychleji.

Přímo v gastronomii se podle Prymuly nakazilo 722 lidí, další místa nákazy byly akce a pracoviště. Podnikatelům se za zavření restaurací omluvil.

Na závěr projevu Prymula zopakoval, že je důležité bojovat s epidemií společně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.