Reklama:

Tropické teploty a silné bouřky: Oddech až po víkendu

Počasí - Ilustrační obrázek
Počasí – Ilustrační obrázek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 7. 2024

Tento způsob léta je naprosto klasický – tropické teploty jsou sráženy jen bouřkami, které jsou většinou silné a doprovázené nebezpečnými meteorologickými jevy. Od těchto bouřek si »odpočineme« až počátkem příštího týdne. Připravte se na neustálé změny počasí a horké dny, které budou náročné nejen pro vaše tělo, ale i pro vaši trpělivost, uvedla to pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová a k nadcházejícím dnům vypracovala tipy a doporučení, jak se chovat s ohledem na své zdraví.

Reklama:

Čtvrtek: Oblačno až polojasno

Ve čtvrtek bude oblačno až polojasno, místy se mohou objevit přeháňky nebo bouřky. Denní teploty se budou pohybovat mezi 28 až 33 °C, přičemž pocitové teploty dosáhnou 29 až 35 °C.

Reklama:

Tip na den: Vyhněte se přímému slunci a věnujte se aktivitám ve stínu. Nezapomeňte na dostatek tekutin a lehké, prodyšné oblečení.

Doporučení: Pokud musíte vyjít ven, noste pokrývku hlavy a použijte opalovací krém s vysokým faktorem. Plánujte venkovní aktivity na ráno nebo večer, kdy je slunce méně intenzivní.

Pátek: Přichází velmi silné bouřky

V pátek bude polojasno, ale během dne od jihozápadu přibude oblačnosti a místy déšť, přeháňky a velmi silné bouřky. Ranní teploty budou mezi 20 až 15 °C, denní teploty se budou pohybovat mezi 27 až 31 °C, v Jihomoravském kraji až 34 °C.

Tip na den: Sledujte předpověď počasí a varování před bouřkami. Pokud se bouřka blíží, vyhněte se otevřeným prostorům a vysokým stromům.

Doporučení: V době bouřky zůstaňte v bezpečí domova. Vyvarujte se používání elektrických spotřebičů a odpojte elektroniku od zásuvek.

Sobota: Přeháňky a ubývání oblačnosti

V sobotu bude oblačno až zataženo, místy déšť, přeháňky nebo bouřky. Odpoledne bude oblačnost ubývat a srážky budou ustávat. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 20 až 15 °C, denní teploty mezi 23 až 27 °C, na východě až 30 °C.

Tip na den: Plánujte aktivity na odpoledne, kdy se počasí zlepší. Ideální čas pro procházku nebo návštěvu parku.

Doporučení: Po ránu se vyhněte venkovním aktivitám kvůli přeháňkám. Připravte se na změny počasí a noste s sebou deštník nebo pláštěnku.

Neděle: Oblačno až polojasno

V neděli bude oblačno až polojasno, ojediněle se mohou objevit přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 19 až 13 °C, denní teploty mezi 22 až 26 °C, na východě kolem 29 °C.

Tip na den: Neděle je ideální pro rodinné aktivity venku, pokud budete opatrní na ojedinělé přeháňky.

Doporučení: Sledujte místní předpověď počasí a buďte připraveni na případné změny. Mějte s sebou lehké oblečení a dostatek tekutin.

Pondělí: Jasno až polojasno

V pondělí bude jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti se mohou ojediněle objevit přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty budou mezi 19 až 14 °C, denní teploty mezi 27 až 31 °C.

Tip na den: Využijte jasného počasí k venkovním aktivitám, jako je sport nebo piknik.

Doporučení: Vyhýbejte se fyzické námaze během nejteplejší části dne a pijte dostatek vody. Používejte opalovací krém a noste sluneční brýle.

Úterý: Polojasno s ojedinělými přeháňkami

V úterý bude polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti se mohou ojediněle objevit přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty budou mezi 19 až 14 °C, denní teploty mezi 27 až 31 °C.

Tip na den: Plánujte venkovní aktivity na dopoledne nebo večer, kdy jsou teploty příjemnější.

Doporučení: Noste s sebou láhev vody a pravidelně se hydratujte. Vyhýbejte se přímému slunci a používejte ochranné prostředky proti slunci.

Středa: Polojasno s ojedinělými bouřkami

Ve středu bude polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti se mohou ojediněle objevit přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty budou mezi 19 až 14 °C, denní teploty mezi 27 až 31 °C.

Tip na den: Využijte krásného počasí k venkovním aktivitám, ale buďte připraveni na případné přeháňky.

Doporučení: Sledujte předpověď počasí a buďte připraveni na změny. Noste s sebou ochranné prostředky proti slunci a dostatek tekutin.

Doporučení pro zvládnutí veder

Hydratace: Pijte dostatek vody, ideálně minerálky, které nahradí ztracené minerály. Vyhněte se alkoholu a sladkým nápojům.
Strava: Konzumujte lehká jídla, ovoce a zeleninu bohatou na vodu a draslík. Přisolit si pomáhá vázat tekutiny v těle.
Oblečení: Noste světlé, lehké a prodyšné oblečení.
Aktivity: Snižte fyzickou aktivitu během nejteplejší části dne. Zůstaňte ve stínu a používejte pokrývku hlavy.
Domácí mazlíčci: Venčete psy brzy ráno nebo pozdě večer. Zajistěte, aby měli 24hodinový přístup k vodě.
Chlazení: Používejte větráky nebo klimatizaci s rozumným nastavením. Chlaďte se sprchami a větrejte v noci.
Vyhýbejte se: Činnostem, které zvyšují teplotu v místnosti, a přímému slunečnímu záření během poledne.

Pečujte o své zdraví a bezpečnost během tohoto zátěžového týdne a využijte klidnějších dní k odpočinku a regeneraci.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: