Reklama:

Trump rozjel celní válku. Jak to zabolí Čechy, nastínil ekonom Pikora s tím, že Evropa by měla odložit své velké ego

Vladimír Pikora
Vladimír Pikora
Foto: Se svolením Vladimíra Pikory
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 4. 4. 2025

Podle odhadu ministerstva financí způsobí nová americká cla zpomalení českého hospodářského růstu o 0,6 až 0,7 procentního bodu. Ministerstvo to uvedlo na síti X, zároveň upozornilo na to, že výsledný efekt bude záležet na řadě dalších faktorů. V lednové prognóze očekávalo ministerstvo v letošním roce růst hrubého domácího produktu (HDP) o 2,3 procenta po loňském růstu o jedno procento. Už tehdy upozorňovalo, že rizikem pro hospodářské oživení je hrozba obchodních válek. Redakci ŽivotvČesku.cz zajímal pohled na krok Trumpa v kontextu dopadu na ČR uznávaného ekonoma a publicisty Vladimíra Pikory (Motoristé), který zjednodušeně vylíčil, že »novinka z dílny Trumpa« přinese zpomalení a zdražování, ale v delším horizontu může světovou ekonomiku přimět ke zdravějšímu fungování – pokud ovšem Evropa dokáže potlačit své ego a usednout k vyjednávacímu stolu s ochotou ke kompromisu.

Reklama:

"Trumpovo rozhodnutí působí na první pohled jako krátkodobě šílený krok. Bezpochyby se negativně podepíše na tempu růstu a rovněž na cenách tak, že řada věcí zdraží. Na druhou stranu, obchodní vztahy mezi Českou republikou a USA nejsou natolik intenzivní, aby nás to zasáhlo dramaticky," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný ekonom Vladimír Pikora.

"V dlouhodobém horizontu by však tento krok mohl globální ekonomice paradoxně prospět –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ přiměje totiž vlády jednat s USA o snižování cel a dotací. Pokud by se to podařilo, mohl by světový obchod během několika let fungovat efektivněji než dnes, z čehož by profitoval i zbytek světa, včetně České republiky. Háček je v tom, že Evropa by musela odložit své ego. Jinými slovy –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ vstoupit do jednání s ochotou ke kompromisu. Pokud ale Evropa přijde s tím, že »my jsme přece také velcí hráči«, a zareaguje zvýšením cel, skončí to krachem zahraničního obchodu a ekonomická situace se ještě zhorší. Otázkou tedy zůstává, zda se Evropa dokáže domluvit, nebo zda její ego bude příliš velké," vysvětlil pro laické pochopení významný český ekonom a komentátor ekonomického dění Vladimír Pikora pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvalení dvacetiprocentního cla na veškerý vývoz z Evropské unie kritizoval. "Obchodní válka, kterou svými kroky iniciuje (americký prezident) Donald Trump, je hra se záporným součtem," napsal na X. Hlavními poškozenými podle něj budou koneční spotřebitelé v USA i v Evropské unii, včetně Česka, kteří náklady na cla budou muset zaplatit.

Trump představil rozsáhlý balíček takzvaných recipročních cel, s minimální sazbou ve výši deset procent na většinu zboží dováženého do USA, ale s dvacetiprocentní sazbou pro dovoz výrobků z EU. Trump tím chce podpořit výrobu ve Spojených státech.

Trump označuje cla za reciproční, neboť odrážejí obchodní bariéry vůči americkému zboží ze strany ostatních zemí. Podle analytiků ale zavedená cla neodrážejí skutečnou míru tarifních překážek, které jiné státy uvalují na dovozy z USA. "Jak je výše těchto cel počítána? Nejsme daleko od generátoru náhodných čísel. Americká administrativa jednoduše vzala obchodní deficit zboží s danou zemí děleno vývozy dané země do USA. Z toho se vezme z nejasného důvodu polovina a celní sazba je na světě. To je opravdu bizarní, neboť vztah k celní politice je v tomto ohledu minimální," uvedl analytik ČSOB Dominik Rusinko.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: