U vývoje epidemie dojde k významné změně. V polovině dubna bude hotovo, odhaduje Roman Šmucler

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Profimedia.cz

Podle současných dat šíření nákazy v Česku v posledních dnech stagnuje, nemocnice jsou ale stále na hraně svých kapacit. Ve čtvrtek bylo hospitalizováno 8773 nemocných. Pacientů s vážným průběhem ubylo jen minimálně na 1992 lidí. Podle lékaře Romana Šmuclera (51) je zřejmé, že situace se lepší a během 14 dnů by mohlo dojít k zásadním změnám. "Souhlasím s profesorem Duškem, že během 14 dnů by mělo dojít k vylepšení situace," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz odborník, který zároveň nepolevuje ze svého přesvědčení, že vývoj epidemie se opírá o politická rozhodnutí.

Vláda kvůli velké zátěži nemocnic ve čtvrtek nechala v platnosti opatření proti šíření nemoci covid-19, která zavedla od počátku března. Ministři původně mluvili o tom, že budou účinná po tři týdny. Kabinet pouze částečně zmírnil omezení sportování a volnočasových aktivit. Zatím není jasné, na jak dlouho.

"Jediná predikce je, že souhlasím s ředitelem Ústavu zdravotnických informací a statistik Ladislavem Duškem, a to že v polovině dubna bude hotovo a stav v rámci epidemie se zlepší. Řeší se, kdy bude významný propad lůžkové kapacity, zda bude ještě tento týden, nebo příští týden. Čili profesor Dušek pesimisticky říká, že spíše příští týden, ale obecně podle toho platí, že do 14 dnů to bude lepší, pokud nenastane nějaké překvapení. Zatím je problém, že to neklesne úplně na nulu, protože v současnosti se nakazí ještě poměrně dost starších lidí, ale stav se zlepší," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler svůj pohled na současnou situaci.

V Česku dál pokračuje očkování proti novému typu koronaviru. Od počátku očkování v Česku bylo podáno přes 1,26 milionu dávek vakcín. Obě potřebné dávky dostalo přes 340.000 lidí.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) bude o víkendu rozhodovat, zda nevrátit omezení...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.