Reklama:

Ubývá nakažených i hospitalizovaných, incidenční číslo klesá. Imunolog vysvětlil, proč zdání klame

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 12. 2021

Nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání ubylo počtvrté v tomto týdnu. Počet hospitalizovaných se oproti předchozím dnům, kdy se pohyboval kolem 7000, snížil. Také takzvané incidenční číslo v posledních dnech klesá. Tyto ukazatele napovídají tomu, že epidemie je mírně na ústupu, podle odborníka je však ještě brzy na optimismus. "Vypadá to, že jsme možná dosáhli vrcholu nynější vlny a že teď je fáze stagnace, ale bohužel na velmi vysokých číslech," řekl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Václav Hořejší.

Reklama:

Nynější vývoj epidemie podle některých prognóz může znamenat počátek zpomaleného šíření nákazy. Klíčovým ukazatelem je kromě obsazenosti nemocnic také pozitivita testů, která zůstává dál vysoká, ale už neroste. Stagnace na nynějších číslech ale podle Václava Hořejšího není důvodem k radosti, protože zdravotnictví je stále přetížené a ani za předpokladu, že by počty nakažených a hospitalizovaných zůstávaly na aktuálních hodnotách, optimistické zprávy by to pro nemocnice nebyly.

Reklama:

"Vypadá to, že jsme možná dosáhli vrcholu nynější vlny a že teď je fáze stagnace, ale bohužel na velmi vysokých číslech. I kdyby to zůstalo tak, jak je to teď, nebo to mírně klesalo, třeba počty hospitalizací a obsazenost kritických lůžek v nemocnicích, tak je to pořád velký nápor na zdravotnictví. Kdyby to mělo trvat ještě několik dalších týdnů, tak je to opravdu velký problém," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný imunolog.

Přestože klesající počty nakažených nepochybně nejsou špatnou zprávou, odborník se domnívá, že na optimismus je ještě brzy. Klesající počty hospitalizovaných v nemocnicích si nevysvětluje jen tím, že jich přibývá méně, ale také tím, že nemocnice se snaží pacienty propouštět co nejdříve, aby měly místo pro nově příchozí.

"Doufejme, že se opravdu vyhneme tomu, čeho jsme se nejvíc báli, to znamená toho, aby došlo k úplnému kolapsu a aby nemocnice nemohly přijímat lidi, kteří by to potřebovali. Je docela pravděpodobné, že počet hospitalizací je ovlivněný i tím, že už to docházelo na hranu kapacity, takže lidi, kteří jsou v nemocnici, propouštějí jak jen nejdřív to jde. Totéž je s přijímáním do nemocnic, možná už na úrovni příjmu do sanitek dochází k selekci ne zcela akutních případů," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší.

Je otázkou, co z hlediska vývoje epidemie přinese příští týden a nezbývá než doufat, že se počty pozitivně testovaných znovu nezvednou. Z dlouhodobého hlediska je pak zatím blíže neurčenou hrozbou varianta omikron, která byla v listopadu poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice, od té doby se rozšířila do několika zemí světa včetně České republiky a panují obavy, že dokáže nahradit už tak obávanou deltu.

"Rozhodně se nedá říct, že je to nějaká dobrá situace, ale kdyby se to opravdu příští týden zase nějak nezvrtlo a čísla nešla nahoru, tak zaplať pánbůh aspoň za to. Ještě je tady komplikace, jak se to bude vyvíjet s tou novou variantou omikron. Zatím o tom nic pořádně nevíme, takže nemá cenu příliš spekulovat, ale je potřeba být opatrní," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.

Vliv na epidemickou situaci mohou mít i vánoční svátky, kdy lidé obvykle navštěvují své příbuzné a pendlují tak mezi městy, okresy i kraji. "Je zřejmé, že Vánoce mohou epidemickou situaci ovlivnit negativně, protože lidé se budou více scházet. Teď je jen otázkou, jak velký ten negativní vliv bude," dodal Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: