Úder blesku zranil děti a dospělé, některé oživovali. Expertka popsala, jak nebezpečný jev vzniká. Jeho rychlost je zhruba 200 km/s
Dětský den v Liberci ve čtvrti Vratislavice skončil tragédií. Do dětí a dospělých tam udeřil blesk. Podle hasičů udeřil do stromu, pod kterým se před deštěm ukrývali lidé. Zraněných má být osmnáct, původně se mluvilo o patnácti. O tom, jak vzniká blesk, který dokáže zabíjet, promluvila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.
Takto si dětský den nepředstavoval nikdo ani v těch nejhorších představách. V liberecké čtvrti Vratislavice nad Nisou bylo zraněno několik lidí po zásahu bleskem, mezi nimi má být i několik dětí.
"Máme 14 zraněných osob, které jsou při vědomí, ale byly tady i osoby, které musely být resuscitovány," řekl mluvčí liberecké záchranky Michael Georgiev. Sanitky postupně odvážely zraněné. "Aktivovali jsme traumaplán, to znamená, že součinnost poskytují všechny složky IZS a okolní zdravotnická zařízení," doplnil.
Podle zasahujících hasičů udeřil blesk do stromu. "Zasahujeme v Zámeckém parku v libereckých Vratislavicích. Blesk tam udeřil do stromu, pod nímž se nacházeli lidé. Asistujeme ZZS s transportem zraněných osob, poskytováním předlékařské péče," uvedl na sociální síti X Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje.
Zasahujeme v Zámeckém parku v libereckých Vratislavicích. Blesk tam udeřil do stromu, pod nímž se nacházeli lidé. Asistujeme ZZS s transportem zraněných osob, poskytováním předlékařské péče. pic.twitter.com/NpzB7K6Pdv
— HZS LIBERECKÉHO KRAJE (@hzs_lbk) June 2, 2024
Bouřky se v neděli objevily na většině našeho území. "V neděli odpoledne na většině území očekáváme přeháňky a bouřky, které mohou být doprovázené přívalovým deštěm o intenzitě až kolem 30 mm," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová už v sobotu.
Jak vzniká nebezpečný jev
Při bouřce se na obloze promítají nebezpečné blesky a právě jejich samotný vznik je poměrně složitým procesem. Navíc se rozlišuje několik druhů a každý je něčím specifický. O tom, jak blesky vznikají, promluvila expertka přes počasí pro ŽivotvČesku.cz již před časem.
"Všechny druhy blesků mají společné to, že se rodí v oblaku typu cumulonimbus – tzv. bleskovém oblaku. Právě v něm dochází k separaci kladných a záporných nábojů a vzniku center elektrických nábojů – tedy kapek vody nebo ledu. Kladně nabité částice se přitom soustředí v horní části oblaku, ve spodní části jsou záporně nabité krystaly. Mezi horní a spodní částí oblaku vzniká silné magnetické pole a následně elektrický výboj," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v České republice se počet bouřkových dnů za rok pohybuje od 17 v nížinách po 35 na vrcholcích hor.
"K výboji dochází nejčastěji mezi kladným a záporným centrem uvnitř oblaku nebo mezi dvěma oblaky – v obou případech hovoříme o blescích uvnitř oblaku. V menší míře dochází k výboji mezi oblakem a zemským povrchem, což označujeme jako blesk do země. Mezi oblakem a zemí se nejčastěji vyskytuje tzv. blesk čárový – viditelná část jeho kanálu totiž není rozvětvená. První výboj, označovaný jako vůdčí, je prakticky neviditelný. Míří rychlostí kolem 200 km/s k zemi, a když se dostatečně přiblíží k zemskému povrchu, začne proti němu stoupat tzv. vstřícný výboj. Poté dochází ke spojení vůdčího a vstřícného výboje a vzniku tzv. kanálu blesku," vysvětlila meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz, jak dochází ke vzniku blesků.
"V něm se vytvoří zpětný výboj, který je dobře a jasně viditelný a dosahuje stokrát vyšší rychlosti než vůdčí výboj. Zpětných výbojů proběhne v jednom kanálu v průměru kolem čtyř. Rychle rostoucí teplota v kanále blesku zapříčiní zvětšení objemu vzduchu a následnou tlakovou vlnu, kterou známe jako hrom," popsala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová, jak se vytváří dobře známý akustický třesk, který souvisí s výbojem blesku.
Existují ale ještě další druhy blesků, z nichž některé jsou viditelné spíše vzácně. "Opakem čárového blesku je blesk rozvětvený, jehož viditelná část se větví. Ramena větví končí většinou v atmosféře; pouze 5 % z nich se dotkne země. Perlový blesk je zase typický přerušovaným kanálem blesku. Na obloze vydrží nejdéle ze všech typů a zahlédnout ho můžete při silném dešti. Velmi řídce je možné spatřit blesk stuhový, jenž je charakteristický velkou šířkou kanálu, tím i dobrou viditelností," dodala expertka na počasí pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.