Udeří na podzim chřipka, superchřipka, nebo ji covid zválcoval: Imunolog řekl, co obyvatele ČR čeká od září

Profimedia
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 24. 7. 2021

V podzimní a zimní sezóně 2020/21 laboratoře v Česku nezaznamenaly ani jeden případ viru chřipky. Podle odborníků k tomu zřejmě přispěla opatření proti šíření epidemie nemoci covid-19 - zejména však nošení ochrany úst a nosu. Jaká bude situace letos, naznačil imunolog Vojtěch Thon. Chřipka se může vrátit v silnější variantě. Ale také se objevit nemusí. "Loňský rok byl pro imunitní systém takový, že na chřipku nemusel reagovat. Chřipka na rozdíl od koronaviru výrazně mutuje, je tedy otázka, co letos přijde," sdělil imunolog pro ŽivotvČesku.cz.

Pro vědce je palčivou otázku, co se v populaci stane, až na sebe narazí chřipkový virus a RNA koronavirus SARS-CoV-2. Člověk, již nakažený chřipkou, může být nakažen i novým typem koronaviru. Vědci stále ale neví, jak oba viry na sebe (nebo ve stejném prostoru) působí.

Je také velkou otázkou, zda se letos chřipka v Česku objeví. Loni se tak podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nestalo. Rok předtím odborníci zaznamenali téměř 300 závažných případů chřipkové infekce, 58 lidí zemřelo.

"Uvidíme, jakým způsobem se bude na podzim vyvíjet celková situace. Je pravda, že respiračních onemocnění typu chřipky bylo skutečně loni méně. Situace je taková, že i chřipka přichází z východu. Když se snížila letecká přeprava, tak potom přísun chřipky nebyl tak výrazný," vysvětil pro ŽivotvČesku.cz imunolog Vojtěch Thon, podle kterého jsou možné scénáře pozitivní i negativní.

"Letos je otázkou, co nastane. Loňský rok byl pro imunitní systém takový, že na chřipku nemusel reagovat. Chřipka na rozdíl od koronaviru výrazně mutuje, je tedy otázka, co letos přijde. Chřipka přijít nemusí, ale také může přijít v silnější podobě. Je to otevřená otázka. S novým typem koronaviru je náš imunitní systém rok a půl v kontaktu. Nyní bude záviset, jak se bude chovat svět ve smyslu epidemiologickém a podle toho se budou šířit onemocnění chřipkového typu," dodal imunolog pro ŽivotvČesku.cz.

Největší masa lidí od konce druhé světové války se dala v Evropě do pohybu. Ruská invaze n...

Odborníci se domnívají, že až se povede naočkovat velkou část populace a covid se podaří dostat pod kontrolu, začne se vracet do uvolněného prostoru chřipka, kterou nyní covid »vytlačil«.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu