Udílení Oscarů kraloval film Země nomádů. Nejlepšími herci jsou Anthony Hopkins a Frances McDormandová

Chloe Zhaová získala Oscara za režii filmu Země nomádů
Chloe Zhaová získala Oscara za režii filmu Země nomádů
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 26. 4. 2021

V netradičním termínu na konci dubna se konal v pořadí již 93. ročník udílení cen Oscarů, které se uskutečnilo v prostorách Dolby Theatre Hollywood v kalifornském Los Angeles. Zástupci Americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS) ocenili vítěze v jednotlivých kategoriích. Cenu za nejlepší film obdrželo drama čínské filmařky Chloé Zhaové (39) Země nomádů a jeho hlavní představitelka Frances McDormandová (63) si pak odnesla sošku za nejlepší herecký výkon. Velký úspěch přišel i v kategorii režie, kdy zvítězila jakožto nejlepší režisérka právě Zhaová.

Americká filmová Akademie už má za sebou předání prestižních Oscarů. Obrovský úspěch zaznamenal snímek Země nomádů, který získal zlatou sošku za nejlepší film, nejlepší ženský herecký výkon a také za režii. Chloe Zhaová se tak stala teprve druhou oceněnou ženou v této kategorii v historii a vůbec první jako režisérka asijského původu.

Jako nejlepší herec v hlavní roli získal sošku Anthony Hopkins (83) za roli muže se stařeckou demencí ve filmu Otec. V kategorii vedlejší role byl oceněn britský herec a scénárista Daniel Kaluuya (32) za herecký výkon ve filmu Jidáš a černý Mesiáš. Ten dostal Oscara také za nejlepší píseň, skladbu Fight For You.

V rámci animovaných filmů zabodovala společnost Pixar a získala sošku za rodinný film Duše, který byl oceněn také za filmovou hudbu. Dílo režiséra Pippy Ehrlicha a Jamese Reeda Moje učitelka chobotnice získalo ocenění jakožto nejlepší dokument. Životopisný snímek Mank dostal Oscara za výpravu a kameru a špionážní drama Tenet pak za vizuální efekty.

Hudební životopis Ma Rainey – matka blues dostal zlatou sošku za masky a účesy. V kategorii nejlepší zvuk a střih pak kraloval film Zvuk metalu a v rámci krátkých raných děl získalo prestižní ocenění fantasy Vzdálené světy, Colette zvítězil v krátkých dokumentech a animovaný počin Mám vás ráda, ať se stane cokoli pak cenu za nejlepší krátkometrážní animovaný film. Dánský snímek režiséra Thomase Vinterberga Chlast byl oceněn v kategorii mezinárodních filmů.


Přehled dalších udělených cen Oscar:


Adaptovaný scénář – francouzský dramatik Florian Zeller / drama Otec
Kostýmy – kostýmová návrhářka Ann Rothová / muzikál Ma Rainey – matka blues
Kamera - americký kameraman Erik Messerschmidt / snímek Mank
Původní scénář - anglická herečka a spisovatelka Emerald Fennellová / thriller Nadějná mladá žena
Vedlejší ženská role - Youn Yuh-jungová / drama Minari

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.