Uhlí a dřevo výrazně zdražuje. Loni domek nebo byt protopil 20 tisíc, říká ekonom. Upřesnil, kam až porostou ceny topiv

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 9. 2021

Inflace neustále roste a podle odborníků se může do konce roku vyšplhat až na pět procent. Lidé mohou už nyní vnímat zdražování, které se odehrává napříč všemi oblastmi – od energií až po zboží jako jsou oblečení, hračky nebo elektronika. Výjimkou nebudou ani topiva, která patří s nadcházejícím podzimem a topnou sezónou k velmi diskutovaným tématům. "U hnědého uhlí se domácnosti dostanou z 20 tisíc korun na 25 tisíc korun, v příštím roce se může zdražit až na 30 tisíc korun. Citelný nárůst odpovídá zvyšování cen energií," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda (40) pro ŽivotvČesku.cz.

V srpnu letošního roku se meziroční inflace dostala na 4,1 procenta, což je oproti předchozím rokům, kdy se držela pod hranicí čtyř procent, skokový nárůst, jak informoval server Kurzy.cz. Zdražují se nejen energie – elektřina, plyn nebo voda, ale také topiva. Ta jsou přitom v aktuální topné sezóně tématem, které řeší hodně Čechů.

"Bude docházet k růstu cen energií napříč spektrem, a to znamená i skutečnost, že nás čeká zdražování jak uhlí, tak dřeva. Právě dřevo bude dražší hlavně kvůli tomu, že už odeznívá kůrovcová kalamita z roku 2018, kdy se muselo nuceně vykácet poškozené dříví. Nyní mizí na trhu, na kterém už ho není nadbytek jako v minulosti. I proto jde jeho cena nahoru, to jsou klíčové důvody. Hodně českých domácností topí hnědým uhlím z povrchové těžby, jedná se o nejčastější v Česku používané uhlí k vytápění. Hnědé uhlí je oproti tomu černému nebo koksu levnější," řekl Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz s tím, že zvyšování cen bude znatelné a lidé budou muset sáhnout hlouběji do peněženky - řádově si připlatí až o několik tisíc korun ročně více.

"Za pandemie nějaký rodinný domek nebo byt protopil zhruba 20 tisíc korun, letos už to bude třeba u hnědého uhlí asi 25 tisíc korun, čili o pět až šest tisíc korun více. Ty ceny ale mohou růst nadále. V příštím roce se domácnosti mohou dostat i na 30 tisíc korun. Může se tedy ještě dále zdražit zhruba o pět tisíc korun ročně. Odhadem domácnosti spotřebovávají 3,5 až 3,7 tun uhlí za rok, u černého uhlí je ten objem menší z důvodu, že má větší výhřevnost. V průměru ho domácnost spotřebuje necelé tři tuny ročně. Je to citelný nárůst, ale bohužel odpovídá zdražování elektřiny a celkově energií," uzavřel zkušený ekonom pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.