Uhynulý černý pták na hrobě Františka Mrázka působí jako temný vzkaz. Novináře Klímu překvapila rafinovanost podvodů kmotra

Hrob Františka Mrázka
Hrob Františka Mrázka
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 1. 2024

Před osmnácti lety byl zastřelen jeden z nejvlivnějších lidí českého podsvětí. Byl jím kmotr František Mrázek. Policistům se dodnes vraha najít nepodařilo a stále se ve veřejném prostoru spekuluje o vlivných silách, které vždy budou chtít, aby nedošlo k odhalení střelce. Podle investigativního novináře Josefa Klímy už uběhlo mnoho času a nikdy k objasnění vraždy kmotra zřejmě nedojde, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz. Za dva roky bude totiž vražda promlčena.

"Myslím si, že už pravděpodobně nedojde k odhalení, kdo za vraždou Mrázka stojí. Podezřelých je ale vícero," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Josef Klíma, kterého během dlouhých let vlastního pátrání překvapila jedna věc.

"Hodně mě překvapilo, že v podvodech, které Mrázek dělal, byl rafinovanější, než se myslelo. Příkladem si vzal přes bílého koně úvěr na drůbežárnu, a když přijela kontrola, zda drůbežárna stojí, tak vyvěsil falešnou ceduli na jinou drůbežárnu v místě, kde drůbežárna měla stát. Když tam dojela kontrola, tak bílý kůň jim sdělil, že jde zařídit, aby mohli dovnitř. Když se vrátil, tak jim sdělil, že je tu problém, že v podniku je karanténa kvůli ptačí chřipce. A podobných věcí bylo více. Ty podvody dělal skutečně rafinovaně," ohlédl se pro ŽivotvČesku.cz za svými zjištěními věhlasný novinář.

Mrázkův hrob v Českém Brodě

»Kdo žije v srdci, neumírá« –⁠⁠⁠⁠⁠ to je nápis, který má na hrobě František Mrázek. Jeho životní pouť skončila 25. ledna 2006, bylo mu 47 let. Mrázkův život ukončila kulka, kterou podle policie po 20. hodině večer vypálil najatý vrah. Kdo chtěl vlivného podnikatele a krále podsvětí zlikvidovat, to se doposud neví.

Na aktuálních snímcích, které pořídila redakce ŽivotvČesku.cz na místě posledního odpočinku Mrázka, se nic za dlouhé roky nezměnilo. Hrob naprosto dominuje svému okolí. A kromě svíček jsou na něm zasněžené věnce. Nečekaně v pravé části náhrobní desky však ležel uhynulý černý pták. Z vrstvy sněhu kolem jeho těla bylo zřejmé, že tam neleží dlouho a že tam o svůj život za těžko určených okolností »dobojoval«. Možná vliv chladného počasí, možná něco jiného... Člověka při takovém pohledu napadnou různé konspirace ve smyslu, že může jít o jakýsi vzkaz ze záhrobí. Klidně směrem k vrahovi, který Mrázka připravil o život. Ale to jen při zapojení fantazie.

Z příběhu nejznámějšího českého kmotra mrazí

Poprvé se obávaného kmotra pokusili zlikvidovat v roce 2002. Na konci července na něj někdo vystřelil z jedoucího auta –⁠⁠⁠⁠⁠ tehdy vypálená kulka Mrázkovi lehce škrábla kůži za uchem. Začal mít následně velké obavy o svůj život a pořídil si pancéřované auto.

V roce 2006 si na Františka Mrázka počíhal najatý profesionál. Stalo se tak v Durychově ulici v pražské čtvrti Lhotka. Bylo po 20. hodině večer, skončily televizní zprávy a boss se vydal ze dveří své firmy k vozu. Stačilo udělat pár kroků a jeho život by zase chránila pancéřovaná limuzína. Speciálně upravený náboj z odstřelovací pušky ale ukončil jeden příběh a vyvolal řadu otázek –⁠⁠⁠⁠⁠ kdo Mrázka zavraždil střelou do srdce a kdo si střelce najal.

Nejčastěji se spekuluje, že Františkovi Mrázkovi se vrátily zákulisní tahanice kolem ovládnutí potravinářské společnosti Setuza. To je teorie, kterou zastával bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. Údajně se před smrtí Mrázek hádal se společníkem Tomášem Pitrem, jak naloží se Setuzou. O tento potravinářský podnik údajně projevil zájem i bývalý premiér Andrej Babiš.

Další teorie hovoří o tom, že František Mrázek se stal nepohodlným, protože se pokoušel vydírat politiky. Ve hře byl také tzv. Mrázkův archiv –⁠⁠⁠⁠⁠ tedy sada dokumentů, přes které obávaný muž potvrzoval svůj vliv.

Mrázek, který se vyučil lakýrníkem, byl člověkem, který dokázal podnikat už před rokem 1989. Šmelil s elektronikou a patřil mezi zkušené veksláky. Po revoluci peníze zhodnotil tak, že z bank vysával půjčky a ručil za ně nemovitostmi nízké hodnoty. Podle policie bylo usmrcení Mrázka činem profesionála.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.