Ukázal snímek z dětství s celou rodinou. Sámer Issa promluvil o tom, jak ho prožil, ale i stalkingu učitelky

Se svolením Sámera Issy
(Zleva) Bratr Marwan, maminka Miroslava, Sámer a otec.
Foto: Se svolením Sámera Issy
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 11. 7. 2021

Český zpěvák Sámer Issa (35) část dětství prožil v Sýrii, odkud pramení jeho záliba v arabské kuchyni. Poprvé se zamiloval ale v tehdejším Československu, kdy si vyhlédl učitelku hudební výchovy. Ona z toho ale radost neměla. "Dnes by se řeklo, že jsem ji trochu stalkoval," přiznal se smíchem pro ŽivotvČesku.cz a povyprávěl další historky z dětství.

Sámere, vy jste prožil část dětství v Sýrii, ale základní školu absolvoval v Děčíně. Umíte ještě trochu arabsky?

Do šesti let jsem bydlel v Sýrii, arabština byl můj první mateřský jazyk. Narodil jsem se v Československu, ale když mi bylo půl roku, tak mě maminka sbalila a jeli jsme za tátou do Sýrie. Tam se narodil můj bráška a byli jsme tam těch šest let a pak jsme zase jeli zpátky do Děčína. U nás se pořád arabsky trochu mluví, když se třeba táta s mámou hádali, tak různě přepínali z arabštiny do češtiny a zase zpět. Ale já už z toho vypadl a už je mi ta kultura hodně vzdálená.

Kdy přišla do vašeho života první láska?

Poprvé jsem se zamiloval na základní škole do učitelky hudební výchovy. Pamatuji si na to hodně dobře, protože ze mě byla chudinka úplně »​hotová«, já ji pořád otravoval, psal jsem jí zamilované dopisy, posílal dárečky, dnes by se řeklo, že jsem ji stalkoval (propuká v smích). Dokonce pak volala rodičům a podávala jim stížnost, že už to takt dál fakt nejde. Od začátku základky až do devítky jsem chodil na všechny recitační soutěže, všude reprezentoval školu, byl nejlepší na zpěv, všechno jsem vyhrával a stejně mi dala na vysvědčení dvojku, tím mi zlomila srdce. Já jí říkal Esmeralda, protože tak vypadala, jako Esmeralda z toho seriálu. Takže mi dala dvojku z hudebky a já pochopil, že je konec.

Předpokládám, že jako malý kluk jste profesionálním zpěvákem být nechtěl. Toužil jste být kosmonautem nebo fotbalistou, jako kluci kolem 6 let mají?

Já chtěl být jen a pouze zvěrolékařem. Pořád jsem doma choval nějaká zvířata. To mi vydrželo do dneška. Teď mám agamu, která nakladla vajíčka, tak doufám, že se to povede a budou mladé. Pořídil jsem si na to inkubátor a jsem velký »množič« agam (znovu se zvonivě směje).

Určitě si vzpomenete na vaše nejoblíbenější jídlo...

Od dětství do dnešních dnů miluji arabskou kuchyni a nejvíce zbožňuji magdús. Což je plněný lilek a udělat ho dobře trvá několik týdnů. Vydlabe se lilek, nacpe se do něj sůl, dá se to do sklenice, sklenice se otočí a ta sůl z toho vytáhne šťávu. Pak se udělá marináda z papriky, oříšků, česneku... Nacpete se to do lilku a znovu do sklenice, znovu zasolit a nechat zase odstát. Ve finále se to zalije olivovým olejem a nechá se to znovu kvasit. Maminka to dělala opravdu vždycky dlouho a já to pak hned snědl a kolikrát jsme ani s bráchou nevydrželi a baštili to neuzrálé. Občas se to dá koupit v arabských obchodech v Praze, ale je to takové béčko, není to ono, ale zase lepší než nic, pořád mi to připomíná chuť dětství.

Co do pusy naopak nedáte? Je to vepřové maso?

Nejedl jsem nikdy vepřové, táta nám to nedával, ale ne kvůli víře, ale kvůli tomu, že si myslel, že to není zdravé maso. Když si mohu vybrat, tak si vepřové nedám ani dnes. Ale horší zážitek mám s máslem. Já se jednou přejedl másla, nebo to byl nějaký tuk v krabičce. Sedl jsem si k tomu, vzal lžičku a přejedl se toho. Do dneška nemohu vidět, jak někdo jí chleba s vrstvou másla.

S jakými idoly se malý Sámer Issa identifikoval? Kdo byli vaši dětští hrdinové?

Já je samozřejmě měnil a každý rok jsem měl jiné idoly, ale určitě tam byli Rocky a Rambo. Úplně nejvíce mě ale bral Vinnetou, toho jsem miloval. Frčeli jsme na tom s bráchou a pořád se hádali, kdo bude náčelník Apačů a kdo bude Old Shatrerhand.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu