Reklama:

Ukázalo se, že jestli něco koronavirus miluje, tak to jsou volby, ironizuje Milan Kubek. Očekává nějakou formu lockdownu

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 11. 2021

Ve čtvrtek laboratoře v Česku odhalily 13 374 případů koronaviru. Je to o bezmála 3000 víc než před týdnem, ale méně než v rekordní úterý, kdy přibylo přes 22 tisíc nakažených, i než ve středeční státní svátek s víc než 14 tisíci prokázanými případy. Počet hospitalizací s covidem je aktuálně 4750. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka (53) se letos jen potvrdilo, že koronavirus si nejvíce zakládá na období, kdy jsou volby a vláda nějakou záhadou zrovna nevládne. Milan Kubek se ohlédl pro ŽivotvČesku.cz za činitelem, který má na svědomí aktuální covidovou situaci, s jistou dávkou ironie v hlase.

Reklama:

Politici i odborníci apelují na občany, aby se nechali očkovat, případně si nechali podat posilující dávku vakcíny. Zmírní tak riziko nákazy, hospitalizace, těžkého průběhu nemoci i úmrtí. Lidé, kteří nepodstoupili očkování, tvoří podle údajů ministerstva většinu nově nakažených, hospitalizovaných i zemřelých. 

Pro ŽivotvČesku.cz současný nepříznivý vývoj epidemie zhodnotil Milan Kubek. Na konci svého zamyšlení uvedl domněnku, že Česká republika před nějakou formou nepopulárního lockdownu neuteče.

Reklama:

"Prokázalo se, že virus je sezónní a že mu svědčí podzim i zima. Zároveň se také ukázalo, že jestli něco koronavirus miluje, tak jsou to volby, vždy okolo voleb se záhadně nevládne. A volby byly u zrodu našeho loňského maléru, tedy krajské volby v říjnu. Parlamentní volby byly u zrodu letošního maléru, protože žádná strana nechtěla říkat nic nepříjemného okolo covidu. Samozřejmě letní přípravu jsme zase podcenili a došlo na přirozenou hranici zájmu očkování, kdy se nepodařilo proočkovat potřebnou část populace. Nebyla tu reálně žádná kampaň, která by něco ohledně vakcinace změnila, nebyla tu ani motivace, aby se lidé nechali očkovat. A opatření přichází teď, kdy už nemohou zastavit rozjetou vlnu a cílí na to, co bude po novém roce," vyjmenoval šéf ČLK Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz, kde podle něj došlo k selhání, které vedlo k aktuálnímu stavu v souvislosti s epidemií.

Kvůli prudce se zhoršující epidemické situaci se od pondělí 22. listopadu přestanou uznávat testy na covid-19 jako covidový certifikát. Lidé se při vstupu do restaurací, hotelů, provozoven služeb či na hromadné akce budou muset prokázat už jen kompletním očkováním nebo dokladem o prodělání covidu v posledních šesti měsících. Bude pokračovat testování ve školách a začnou se pravidelně testovat i neočkovaní zaměstnanci ve firmách. 

"Teď je důležité, aby se lidé očkovali a přeočkovávali se třetí dávkou. Doufali jsme, že imunita po očkování vydrží déle, ale bohužel tomu tak není. A pokud vím, zatím má třetí dávku okolo půl milionu lidí, což je jen 20 procent z toho, kolik lidí na ni má nárok. Měla by se otevřít velká očkování centra, byl bych pro to, aby se zkrátil interval přeočkování z šesti na pět měsíců. A i tak se obávám, že nás nějaká forma lockdownu nemine," dodal pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek, který je přesvědčen o tom, že se dalo dělat mnohem více, když už se dalo jasně odhadovat, že podzimní vlna nabere na intenzitě a dostane se zcela mimo kontrolu.

Denní nárůsty počtu nákaz v Česku stoupají zhruba od začátku září, poslední měsíc rostou velmi prudce. V polovině října se ještě pohybovaly kolem 1500 nově nakažených za den, na začátku listopadu už činily skoro 10 tisíc denně a tento týden překonaly hranici 22 tisíc, což bylo nejvíc za jeden den za celou dobu epidemie. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška epidemie dál zrychluje. Nelze přesně říci, kdy nastane absolutní vrchol a kdy se epidemie vyčerpá. Do konce roku ale určitě začne brzdit nebo i klesat, soudí.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: