Reklama:

Ukončete výstup z vlády, dveře se zavírají. Příští zastávka Hrad. Politolog zhodnotil, jaké šance má Andrej Babiš být prezident

Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 11. 2021

Premiér v demisi Andrej Babiš (67) po týdnech mlžení konečně připustil svou kandidaturu na prezidenta. Uvedl to na svém Facebooku, kde odpovídal na položený dotaz. Jako podmínku uvedl, že je potřebné sesbírat dostatečné množství podpisů občanů. Prý ale teď to není aktuální téma. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politologa Stanislava Balíka, který odhadl, jaké má šéf hnutí ANO šance stát se nástupcem Miloše Zemana (77) a dále k tématu uvedl, že chutě po postu hlavy státu má šéf ANO delší dobu.

Reklama:

Předseda dosluhujícího vládního kabinetu v příspěvku na sociální síti v odpovědi ve videopříspěvku uvedl, že jde o velmi častou otázku na jeho osobu. "Mě snad napadlo, že kdyby lidi začali sbírat ty petiční archy a tedy posbírali by dost podpisů. Ale nechci předjímat, teď to fakt není téma," sdělil premiér a udělal ze své možné kandidatury, o níž mají politologové poměrně jasno, tajemné téma.

Před týdnem v souvislosti s bojem o Hrad se vyjádřil pro Blesk zprávy. "Prezident by si přál, abych kandidoval," sdělil.

Reklama:

Podle politologa Stanislava Balíka se dá tipovat, že z prvního kola voleb by měl hladce postoupit, ale pak mu musí přát štěstí. "Kandidatura není nic překvapivého. To, že to je jeho cíl, bylo vědět už nějakou dobu a nejpozději od těch povolebních vyjádření bylo jasné, že všechno vsadil na jednu kartu. Podporu ve společnosti silnou má, to jsme viděli ve volbách. Přesto, jak vypadala jeho vláda těch osm let, si udržel minimálně podporu čtvrtiny obyvatel, přičemž další procenta budou lidé, kteří s ním nemají problém, ale z nějakého důvodu se rozhodli volit jiné strany. Jeho úspěch bude záležet na tom, pravděpodobně se dostane do druhého kola, kdo se postaví proti němu. V dalším kole už ten úspěch nevidím tak jistě. Pokud se proti němu podaří dostat nějakého alespoň trochu silného kandidáta, pro porovnání příkladem třeba Tomia Okamuru, tak myslím, že ve druhém kole spíše neuspěje," řekl pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na věc politolog, jaké šance Andreji Babišovi v současnosti dává.

Nutnou podmínkou kandidatury na prezidenta jsou podpisy alespoň dvaceti poslanců, případně deseti senátorů, třetí variantou pak petice s počtem nejméně 50 tisíc podpisů od občanů.

Vzhledem k tomu, že Andrej Babiš je předsedou hnutí ANO, které má ve Sněmovně 72 křesel, podpora poslanců by měla být jednoduchou záležitostí.

V prezidentských volbách se proti Andreji Babišovi, v případě jeho kandidatury, postaví Danuše Nerudová či politik Pavel Fischer, lékař Marek Hilšer, který se již účastnil předchozích voleb, nebo generál Petr Pavel. V březnu roku 2019 oznámil své plány zabojovat o Hrad také majitel TV Barrandov Jaromír Soukup, dále také právnička Klára Long Slámová.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: