Unikátní fotky Václava a Dagmar Havlových: Jejich láska zachycená s upřímností, která se jen tak nevidí

Václav Havel s manželkou Dagmar Havlovou
Václav Havel s manželkou Dagmar Havlovou
Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 12. 2021

Od smrti prvního českého prezidenta Václava Havla (†75) brzy uplyne již 10 let. Když 18. prosince 2011 naposledy vydechl, po jeho boku věrně stála manželka Dagmar Havlová (68), která ho celá léta bezmezně podporovala a byla mu oporou jako politikovi, umělci, ale především jako člověku. Jejich vztah byl naplněn láskou a porozuměním, jak dokazují fotografie, které společné chvíle Havlových mapují.

První láskou Václava Havla byla jeho manželka Olga Havlová, která byla zároveň národem milovanou první dámou. Manželství trvající od roku 1964 učinila konec zákeřná rakovina, která se Olze stala 27. ledna 1996 osudnou. Z bolesti způsobené smrtí milované chotě pomohla Václavu Havlovi herečka Dagmar Veškrnová, do které se během měsíců po manželčině skonu hluboce zamiloval.

Svatba Václava Havla a Dagmar Veškrnové, později Havlové, proběhla 4. ledna 1997 na radnici v Praze na Žižkově. Radostná událost proběhla v utajení, stejně jako následná oslava, která se konala ve vile Václava Havla ve Střešovicích. Přestože samotní manželé byli šťastní a zamilovaní, veřejnost na novou ženu po boku prezidenta reagovala s nelibostí.

Přestože jako herečka byla Dagmar Havlová velmi oblíbená, po sňatku s Václavem Havlem její popularita mezi lidmi klesla. Mnozí nemohli přenést přes srdce, že se stala jeho manželkou jen necelý rok poté, co zemřela oblíbená první dáma Olga Havlová. Když ale pak nová první dáma o prezidenta obětavě pečovala v době, kdy měl vážné zdravotní obtíže, získala si respekt a obdiv lidí zpět.

Jako první dáma byla Dagmar Havlová svému manželovi důstojným doprovodem na společenských akcích. Doprovázela ho například na setkání s tehdejším americkým prezidentem Billem Clintonem (75) a první dámou USA Hillary Clintonovou (74). Po boku prezidenta se rovněž setkala s legendárním zpěvákem Michaelem Jacksonem (†50).

Václava Havla dlouhodobě sužovaly zdravotní problémy, v jejichž důsledku se v posledních měsících svého života stranil veřejnosti a na společenských akcích se objevoval jen sporadicky. Dne 18. prosince 2011 pak ve spánku zemřel na oběhové selhání a Dagmar Havlová v tento smutný okamžik po jeho boku nechyběla. Zpráva o skonu prvního českého prezidenta se k veřejnosti dostala během pouhých minut a Česko se v tu chvíli ponořilo do smutku, stejně jako vdova, která svého muže plně podporovala a jeho památku ctí dodnes.

Na Václava Havla s láskou vzpomíná kromě Dagmar Havlové i zpěvačka Marta Kubišová, která byla spolu s ním jednou z nejvýraznějších osobností sametové revoluce. "Václav Havel pro mě poslal Ondřeje Vetchého, když jsem vystoupila s Modlitbou. Přišel pro mě do kanceláře, provedl mě tou pasáží a skončila jsem na balkonu Melantrichu na Václavském náměstí a tam jsem odzpívala asi půlku Modlitby. Ty emoce lidí byly úžasné," zavzpomínala pro ŽivotvČesku.cz Marta Kubišová s tím, že díky Václavu Havlovi tak prožila 21. listopadu své největší vystoupení.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.