Únor přinese velké změny teplot. Začne mrazivě, ale pak přijde výrazné oteplení, říká meteoroložka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com

Leden přinesl velmi proměnlivé počasí, a zatímco některé dny Česko zasáhla sněhová kalamita a teploty klesly hluboko pod nulu, byly i ty, kdy se rtuť teploměru vyšplhala překvapivě vysoko a napadaný sníh začal rychle tát. "Čekají nás opět opravdu výrazné teplotní rozdíly. Komplikace mohou působit mrznoucí srážky," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Počasí na přelomu ledna a února bude zase v rámci teplot docela »divoké« a způsobí zmatek v tom, jestli si obléct zimní bundu, šálu a čepici, nebo vyjít více nalehko.

"Zítra dopoledne to bude okluze, ve večerních hodinách nás ještě ovlivní frontální rozhraní. Závěr letošního ledna bude i nadále hodně proměnlivý, dynamický a bohatý na srážky. Během noci ze čtvrtka na pátek se na většině území Česka dočkáme opět sněžení, které může být místy i trvalé. Ale během pátečního dne se v nížinách – v Polabí a v Jihočeském kraji může jednat o déšť. Srážky tedy budou ve všech možných skupenstvích," řekla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová z Meteopressu.

"Frontální rozhraní přinese obrovské teplotní rozdíly mezi jihozápadem – v té části republiky by měly v pátek odpolední teploty stoupat až k 7 °C, zatímco na severovýchodě budou těsně pod bodem mrazu. V sobotu se frontální rozhraní dostane přes celé území Česka. V maximech bude až nějakých 8 °C. Sněžit by mělo pouze v horských oblastech, na severovýchodě od nějakých 700 metrů nad mořem. V neděli k nám od severu pronikne velmi studený vzduch, odpolední teploty budou mezi -2 až 2 °C a do nížin se vrátí občasné sněhové přeháňky," vyjádřila se meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Nástup nového měsíce však přinese prudké ochlazení. První únorový den bude opět mrazivý, ale velké teplotní rozdíly budou především mezi pondělím a středou.

"V pondělí by mělo být po ránu -10 °C a přes den teploty zas jen kolem nuly a místy sněžení. Od středy se k nám vrátí nádherné předjaří a teploty budou až na 8 °C," upozornila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová na velké výkyvy teplot, kterých se Česko dočká v prvních dnech nového měsíce.

Silný mráz zkomplikuje lidem život v Česku. Od půlnoci platí pro neděli výstraha Českého h...

Varování platí také pro lidi za volantem a převážně starší chodce, kterým by mrznoucí srážky mohly působit komplikace. "Pozor by měli dávat hlavně řidiči, protože v pátek mohou být ojediněle srážky mrznoucí, takže se bude tvořit ledovka. Po ránu potom náledí a pozor i na novou sněhovou pokrývku," dodala.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.