Uplyne rok od úmrtí Karla Gotta: Tržby na Malvazinkách se zvedly, ale Mistr odešel brzy, říkají lidé

Aktuální pohled na Mistrův hrob na pražských Malvazinkách
Aktuální pohled na Mistrův hrob na pražských Malvazinkách
Foto: ŽivotvČesku.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 9. 2020

Ve čtvrtek 1. října to bude přesně rok od smutného dne, kdy se Českou republikou roznesla smutná zpráva, že zemřel Karel Gott (†80). Zpěvák, malíř, mecenáš, manžel a tatínek čtyř dcer prohrál boj se zákeřnou nemocí. Mistr je pohřben na pražských Malvazinkách, kam už teď chodí lidé, aby se poklonili jeho památce.

Není pravděpodobné, že by se na hřbitově rok po Mistrově odchodu konala nějaká pieta pro veřejnost. Mluvčí rodiny Aneta Stolzová žádnou vzpomínkovou akci nepotvrdila.

Ivana Gottová (44) oznámila, že se nakazila koronavirem a musí být v karanténě, i proto byla posunuta premiéra dokumentárního snímku o Mistrovi. Prvorozená dcera Dominika Gottová (47) zase chystá uvést na trh knihu, která část rodiny nevykresluje v lichotivém světle. Obě ženy, které k sobě nechovají pokoru a úctu, si zřejmě dají pozor, aby se nad Gottovým hrobem v den výročí nesetkaly.

Fanoušci ale na božského Káju nezapomínají a svíčky chodí zapalovat průběžně celý rok. "Snad to nebude znít necitelně, ale je pravda, že tržby se zvedly. Od té doby, co tu máme pana Gotta, tak k nám chodí více lidí. Ten nárůst byl vidět celý rok, takže i teď před výročím čekáme, že prodáme více zboží. Ale více říkat nechci, aby to nevypadalo, že řešíme jen kšeft," uvedla pro ŽivotvČesku.cz zaměstnankyně květinářství u hřbitova.

Ve čtvrtek to bude přesně rok od úmrtí legendárního zpěváka a lidé chodí uctít památku Mistra už dříve. Někteří z nedostatku času, jiní se chtějí vyhnout návalu, který Správa hřbitova v nadcházejícím týdnu očekává.

"Nejsme přímo fanoušci, máme tady pochované své příbuzné. Já si na Gotta musela zvyknout. Víte, on se prosadil v každém režimu a já to dlouho vnímala tak, že takový člověk musí udělat řadu ústupků. Jenže teď už na to koukám také jinak. Mnoha lidem pomohl a měl dobré srdce. Vlastně až po jeho smrti jsem zjistila, kolik lidí tady z okolí má na něj osobní vzpomínku. A všichni říkají, že se nepovyšoval a hodně pomáhal lidem. Takže nakonec jsem ráda, že leží právě tady. A hlavně si myslím, že odešel brzy, že měl ještě radost rozdávat," uvedla žena, kterou jsme u hrobu Mistra zastihli. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.