Uplynulo 25 let od svatby Václava Havla a jeho Dagmar. Prezidentův přítel promluvil o tom, jak upřímná jejich láska byla

První český prezident Václav Havel s manželkou Dagmar
První český prezident Václav Havel s manželkou Dagmar
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 1. 2022

V životě prvního českého prezidenta Václava Havla (†75) byly dvě ženy, které mohl považovat za osudové. První byla Olga Havlová (†62), která v roce 1996 podlehla rakovině a zanechala v srdci svého manžela prázdné místo. Bolest z její ztráty mu pomohla překonat Dagmar Havlová (68), se kterou se oženil necelý rok po smrti své první manželky. Archivní snímky dokazují, že jejich láska byla upřímná ve chvílích štěstí, ale i v těžkých momentech. "Bylo to manželství z velké lásky," řekl pro ŽivotvČesku.cz dobrý přítel Václava Havla.

První láskou Václava Havla byla jeho manželka Olga Havlová, která byla zároveň národem milovanou první dámou. Manželství trvající od roku 1964 učinila konec zákeřná rakovina, která se Olze stala 27. ledna 1996 osudnou. Z bolesti způsobené smrtí milované chotě pomohla Václavu Havlovi herečka Dagmar Veškrnová, do které se během měsíců po manželčině skonu hluboce zamiloval.

Láska k Dagmar Havlové byla tak silná, že ani ne rok po smrti své první manželky se s ní Václav Havel oženil - 4. ledna tomu bylo přesně 25 let od chvíle, kdy si první český prezident a tehdy ještě Dagmar Veškrnová řekli tajně své »ano« na radnici v Praze na Žižkově. Stejně jako svatba, které se kromě ženicha a nevěsty zúčastnili jen svědci, i následná oslava ve vile Václava Havla ve Střešovicích proběhla v utajení.

Kromě veřejnosti se o svatbě Havlových dozvědělo až z médií i mnoho jejich přátel, kteří neměli tušení, že se k takovému kroku schyluje. Jednou z výjimečných osob, které se o svatbě nedozvěděli až když ji zmínila média, byl prezidentův dlouholetý přítel a poradce Michael Kocáb (67), který ho znal dobře nejen jako politika, ale také jako člověka.

"Já jsem na té svatbě nebyl, ale z médií jsem se to nedozvěděl, protože v té době jsem byl externím poradcem Václava Havla po dobu jeho prezidentství. Osobně jsem se do jeho soukromého života nějak nemíchal, já jsem to sledoval z povzdálí, ale myslím si, protože bývali často spolu a já s nimi také byl, že to bylo manželství z velké lásky. Václav Havel Dášu určitě miloval, to bylo jednoznačné, chovali se k sobě krásně," zavzpomínal Michael Kocáb pro ŽivotvČesku.cz na manželství prvního českého prezidenta s jeho druhou paní.

Lidé jako herečku Dagmar Havlovou měli velmi rádi, v roli první dámy jí však dlouho nemohli přijít na chuť. Jedním z nejzásadnějších důvodů bylo, že se stala manželkou prezidenta jen poměrně krátce poté, co jeho první, národem zbožňovaná žena, zemřela. Až později je svým chováním a vystupováním přesvědčila, že je nejen důstojnou první dámou, ale Václavu Havlovi také oddanou a milující manželkou. A stejně tak byl Václav Havel oddaný jí.

"Já si pamatuji, že když jsme měli řadu porad, tak kdykoliv Dáša zatelefonovala, Václav se vymrštil a okamžitě ten telefon zvedl. Ať byla ta porada v jakémkoliv stádiu, hned s ní mluvil a velmi laskavě. Nikdy jsem nezaznamenal žádný zvýšený tón," popsal Michael Kocáb pro ŽivotvČesku.cz lásku, jakou Václav Havel své manželce projevoval.

Zatímco na veřejnosti byla první dáma vždy dokonale upravená a zdvořilá, v soukromém životě neváhala vzít i za těžkou práci. Václava Havla dlouhodobě sužovaly zdravotní problémy a od jeho manželky se mu kromě podpory dostávalo i té nejlepší péče, jakou mu mohla poskytnout. I tím, jak se první dáma o svého manžela až do jeho skonu roku 2011 starala, si veřejnost získala.

"Když byl Václav nemocný, tak se o něj Dáša obětavě starala. Když pak zemřel, tak za mnou přišla a poprosila mě, jestli bych se neujal zajištění jeho soukromého pohřbu. Ze všech těch ukazatelů, jak jsem to sledoval z vnějšku, tak jsem měl za to, že mají láskyplný vztah. Nezaznamenával jsem žádné problémy, nebo něco takového. Vždy, když jsem s nimi byl, tak bylo vše zalité štěstím," dodal Michael Kocáb pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.