Uplynulo 40 let od svatby prince Charlese a princezny Diany. Oba ji chtěli odvolat, říká expertka na královskou rodinu

Princ Charles a princezna Diana v den svatby
Princ Charles a princezna Diana v den svatby
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 7. 2021

Ve čtvrtek uplyne 40 let od svatby princezny Diany (†36) a prince Charlese (72). Jejich vztah zpočátku vypadal pohádkově, stejně tak pompézní svatba, ve skutečnosti však manželství těchto dvou aristokratů mělo k idylce daleko. Podle expertky na královskou rodinu chtěli dokonce oba na poslední chvíli ze sňatku vycouvat.

Princ Charles a princezna Diana spolu začali chodit v roce 1980. Diana, tehdy ještě Spencerová, byla mladá a plachá žena, která dokázala veřejnost okouzlit svou krásou i pokorou. Schvalovala ji nejen královská rodina, ale i média, proto ji Charles v únoru roku 1981 požádal o ruku. Ještě před vztahem s ní přitom randil s její starší sestrou, která je seznámila.

Svatba prince Charlese a princezny Diany se konala 29. července 1981 a stejně jako korunovaci královny Alžběty II., i tuto událost v přímém přenosu vysílala televize. Moment, kdy si mladí partneři řekli ano, sledovalo zhruba 750 milionů lidí z celého světa.

Přestože se Diana od zásnub věnovala královským povinnostem tak, jako by do vlivné rodiny prince Charlese patřila už dávno, šťastná nebyla. Fotografové ji sledovali na každém kroku a podepsala se na ní kritika i ztráta soukromí. Trpěla psychickými problémy a dokonce se několikrát pokusila o sebevraždu. Krátce před svatbou podle expertky na britskou královskou rodinu chtěla celou událost odvolat.

"Všichni ví, že Diana chtěla utéct, být znovu svobodná, nebýt pod vlivem Charlese a mít klidnější život. Dva dny před svatbou se svěřila svým sestrám, ty jí ale řekly, že její obličej už je všude, bylo vyrobeno speciální nádobí s její podobiznou na oslavu svatby a na odvolání je už pozdě," řekla pro britský deník Express expertka na britskou královskou rodinu Elena Mora.

Šťastný nebyl ani princ Charles, který byl už tehdy zamilovaný do své nynější manželky Camilly Parker-Bowlesové. Ta byla jeho přítelkyní už v roce 1973, ale královská rodina ji neviděla jako vhodnou matku Charlesových dětí a proto došlo k rozchodu a hledání vhodné manželky. Zásnub s Dianou však princ litoval.

"I on přemýšlel nad tím, že by ke svatbě dojít nemělo. Dva dny před velkým dnem ukázal svým kamarádům dopis, v němž mu jeho otec princ Philip svatbu s úmyslem ochrany cti Diany a královské rodiny svatbu nakázal," uvedla Elena Mora.

Manželství, které oba partneři podle vícero zdrojů ani nechtěli, se ve výsledku skutečně rozpadlo. Dne 28. srpna 1996 došlo k rozvodu a princezna Diana si našla nového partnera. Šťastný konec ji ale nečekal ani s Dodim Al-Fayedem, oba při tragické autonehodě v srpnu 1997 zemřeli.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.