Uprostřed zimy nastalo jaro. Slunce rozpálí rtuť teploměru a rekordní teploty rozbouří hladiny řek

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 12. 2021

Teplotní výkyvy posledních dnů připomínají počasí jako na houpačce a dosahují rekordních hodnot. Stejně jako Silvestr bude i první den v novém roce 2022 bez mrazů a závějí sněhu. "Vzhledem k odtávání může docházet k přechodnému zvednutí hladin menších toků odvodňující horské oblasti na první nebo druhý stupeň povodňové aktivity," řekla konzultantka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu týkající se vysokého stupně nebezpečí kvůli povodním – platí pro Jilemnici v Libereckém kraji. Nižší stupeň nebezpečí pak hrozí v části Olomouckého kraje - Šumperku, Zábřehu, Mohelnici a Litovli. Zároveň také ještě v některých částech Libereckého kraje, konkrétně jde o Semily, Železný Brod a Tanvald. Riziko trvá od dnešních 9 hodin do 11. hodiny dopoledne 1. ledna 2022. Z hlediska počasí je samotný závěr roku 2021 skutečně překvapivý i proto, že odstartoval extrémně vysokými teplotami.

"Například v Tušimicích bylo v 7 hodin ráno 12,1 °C, v Praze-Karlově 11,5 °C a v Liberci 11 °C. A odpolední maxima se zastaví až na 14 °C. Silvestrovský den bude na našem území nejteplejší od 1. listopadu. V pražském Klementinu je teplotní rekord z roku 1925, tehdy tam naměřili 14,9 °C, uvidíme, kam se dostane teplota letos. A v posledních letech bylo na Silvestra s teplotami přes 10 °C pouze v letech 1993 a 2017. Dešťové přeháňky se budou vyskytovat zejména na horách. Právě v níže položených horských střediscích bude sníh rychle tát, vzhledem k odtávání může docházet k přechodnému zvednutí hladin menších toků odvodňující horské oblasti na první nebo druhý stupeň povodňové aktivity," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Teplotní rekordy se podle jejích slov budou přepisovat také během víkendu, kdy se nejvyšší odpolední teploty budou zastavovat až na 13 °C.

"V sobotu bude oblačno, jen přechodně až polojasno. Během dne na horách místy déšť. Ranní teploty budou klesat na 9 až 5 °C. Denní teploty se budou pohybovat mezi 9 až 13 °C. V neděli pak bude oblačno, jen přechodně až polojasno. Během odpoledne dojde k přibývání oblačnosti a místy se bude vyskytovat déšť. Ranní teploty budou klesat na 5 až 1 °C, na západě na 7 °C. Denní teploty se budou pohybovat v rozmezí 9 až 13 °C," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v příštím týdnu dojde ke zlomu, kdy jeho druhá polovina přinese návrat zimy v plné síle.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.