Reklama:

Uprostřed zimy nastalo jaro. Slunce rozpálí rtuť teploměru a rekordní teploty rozbouří hladiny řek

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 12. 2021

Teplotní výkyvy posledních dnů připomínají počasí jako na houpačce a dosahují rekordních hodnot. Stejně jako Silvestr bude i první den v novém roce 2022 bez mrazů a závějí sněhu. "Vzhledem k odtávání může docházet k přechodnému zvednutí hladin menších toků odvodňující horské oblasti na první nebo druhý stupeň povodňové aktivity," řekla konzultantka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu týkající se vysokého stupně nebezpečí kvůli povodním – platí pro Jilemnici v Libereckém kraji. Nižší stupeň nebezpečí pak hrozí v části Olomouckého kraje - Šumperku, Zábřehu, Mohelnici a Litovli. Zároveň také ještě v některých částech Libereckého kraje, konkrétně jde o Semily, Železný Brod a Tanvald. Riziko trvá od dnešních 9 hodin do 11. hodiny dopoledne 1. ledna 2022. Z hlediska počasí je samotný závěr roku 2021 skutečně překvapivý i proto, že odstartoval extrémně vysokými teplotami.

"Například v Tušimicích bylo v 7 hodin ráno 12,1 °C, v Praze-Karlově 11,5 °C a v Liberci 11 °C. A odpolední maxima se zastaví až na 14 °C. Silvestrovský den bude na našem území nejteplejší od 1. listopadu. V pražském Klementinu je teplotní rekord z roku 1925, tehdy tam naměřili 14,9 °C, uvidíme, kam se dostane teplota letos. A v posledních letech bylo na Silvestra s teplotami přes 10 °C pouze v letech 1993 a 2017. Dešťové přeháňky se budou vyskytovat zejména na horách. Právě v níže položených horských střediscích bude sníh rychle tát, vzhledem k odtávání může docházet k přechodnému zvednutí hladin menších toků odvodňující horské oblasti na první nebo druhý stupeň povodňové aktivity," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Teplotní rekordy se podle jejích slov budou přepisovat také během víkendu, kdy se nejvyšší odpolední teploty budou zastavovat až na 13 °C.

"V sobotu bude oblačno, jen přechodně až polojasno. Během dne na horách místy déšť. Ranní teploty budou klesat na 9 až 5 °C. Denní teploty se budou pohybovat mezi 9 až 13 °C. V neděli pak bude oblačno, jen přechodně až polojasno. Během odpoledne dojde k přibývání oblačnosti a místy se bude vyskytovat déšť. Ranní teploty budou klesat na 5 až 1 °C, na západě na 7 °C. Denní teploty se budou pohybovat v rozmezí 9 až 13 °C," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v příštím týdnu dojde ke zlomu, kdy jeho druhá polovina přinese návrat zimy v plné síle.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: