Úsměv, pohled na bankovku, předání, pak slova o charitě. Miroslav Kalousek řekl, jak vnímá právníka Rajchla, který získal na Václaváku peníze od seniorky

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Stanislava Benešová / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 9. 2023

Komentář: Strana vedená právníkem Jindřichem Rajchlem Právo Respekt Odbornost (PRO) vznikla loni. Slibuje mnohé, třeba obnovit důvěru v právo a bránit lidské svobody. Rajchl, který dříve působil v hnutí Trikolora, uspořádal další z akcí v sobotu v Praze. Protestu proti české vládě se účastnily tisíce lidí. Po více než dvouhodinové demonstraci na Václavském náměstí většina lidí pokračovala pochodem na Letenskou pláň, kde po dalších projevech s kritikou vlády shromáždění po 18:30 skončilo. Redakce ŽivotvČesku.cz požádala o komentář k osobě Rajchla bývalého šéfa státní kasy a glosátora Miroslava Kalouska. Zajímavé je i video, které koluje na sociálních sítích, kde Rajchl získal »sponzorský dar« od seniorky, která v sobotu navštívila demonstraci.

"Myslím si, že je to člověk, který se pokouší o podnikatelský záměr v politice," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek.

Zajímavostí je, že podobně se smýšlí o Tomio Okamurovi a projektu s názvem SPD (Svoboda a přímá demokracie). Z podnikatelského hlediska totiž Okamura s místopředsedou Radimem Fialou (zakladatelé 2015) příliš netratí. Dvacet stávajících poslanců ve Sněmovně je poměrně dost a na ty se vážou milionové státní příspěvky bez ohledu na cokoli.

Pokud jde o samotnou demonstraci, její účastníci požadovali demisi vlády Petra Fialy (ODS). Policie na náměstí zadržela muže podezřelého ze schvalování genocidia, uvedla nicméně, že na demonstraci ani při přesunu protestujících centrem neřešila žádné problémy. Pochod demonstrantů zkomplikoval dopravu na pražské magistrále.

Nespokojenost s vládou je podle Rajchla masivní, důvodem jsou podle něj nevhodný postup kabinetu proti inflaci, daňové změny či úpravy důchodů. Řečníci kritizovali ale také pomoc české vlády válkou zmítané Ukrajině, vztahy ČR a USA či NATO, opatření, která mají utlumovat používání fosilních paliv v automobilovém průmyslu a někteří se vraceli s kritikou třeba i k opatřením proti šíření covidu-19, za kterými stála minulá vláda. Rajchl opakovaně kritizoval média, že podhodnocují účast na jeho akci; vyzýval účastníky demonstrace ke sledování »alternativních kanálů«.

Zajímavé je i video, které zachycuje, jak Rajchl v sobotu na protestu veřejně obdržel od seniorky »sponzorský dar«. Nejprve ho odmítl, pak ho získal a uvedl, že ho dá na charitu. Během předání se nejistě poškrábal na levém uchu...

S kritikou vlády vystoupili také třeba předseda asociace samostatných odborů Bohumír Dufek, advokátka Klára Samková, tanečník a bývalý šéf Baletu ND Petr Zuska nebo senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (za Nezávislé). Na Letné pak promluvil třeba restauratér a bývalý předseda Hnutí PES Jakub Olbert známý svými protesty proti tehdejším vládním opatřením proti šíření pandemie covidu-19.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.